Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Xi Jinping: Vaktimin büyük kısmını yoksulluğu azaltma çalışmaları alıyor11.8.2020 11:49:00
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping "Çalışmamızın en temel konusu yoksulluğu yok etmek. En çok buna vakit ayırdım." dedi.

2020 yılı Çin'in tarihinde çok özel bir dönem sayılabilir.

Orta halli refah toplumu ülke genelinde gerçekleştirilecek, tüm nüfus yoksulluktan kurtarılacak ve ülkenin ilk yüzyıllık hedefine ulaşılacaktır.

Kuşkusuz yoksulluğu gidermek Çin'in gündemindeki en önemli konulardan biri.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping "çalışmamızın en temel konusu yoksulluğu yok etmek. En çok buna vakit ayırdım." dedi.

2012 yılından bu yana Xi Jinping ülkenin en yoksul 14 bölgesinde 20'den fazla köyü ziyaret etti.

XI AYRINTILARI SORARAK SOMUT ÇÖZÜMLER ARIYOR

2012 yılının son gününde, Xi Jinping Hebei eyaleti Baoding şehrine bağlı Luotuowan köyünde Tang Rongbing ve Tang Zongxiu'nun evlerini ziyeret etti. "Yılda geliriniz ne kadar" "yiyecek yetiyor mu" "kışın soğuğuna direnebilecek yorgan ve kömür var mı?" "Çocuğun okulu evden uzak mı" "tedavi görmek kolay mı..." Bazı vatandaşların yaşam zorluğu çektiklerini gören Xi, "özgüven çok önemli, sarı toprağı altına dönüştürme güvenimiz var" ifadesini kullanarak sakinleri motive etti.

2014 yılının ocak ayında Xi Jinping İç Moğolistan Aershan şehrinin Yiershi kasabasında Guo Yongcai'nin evine gitti. Xi, ilkel evin ısınma tesisi ve yemek depolayan bodrum katını inceledi. Önümüzdeki yıl yeni evine taşınacağını duyan Xi, Guo'ya konaklama koşullarınızın hemen düzeltilmesini ve yaşamlarının her geçen gün iyiye gitmesini beklediğini söyledi.

2019 Nisan ayında Xi Jinping Chongqin şehri Tujia Özerk Kasabası'na bağlı Huaxi köyünde Tandeng evini ziyaret etti. Xi, yaşlı karı-kocanın yaşam ve sağlık durumunu dikkatle sordu. Xi ayrıca çiftin geliri ve tedavi harcamalarını öğrendi. Xi, yaşam ve tedavi konularında sıkıntı çekmemelerinden dolayı çok memnun kaldı. Xi, "eğer politikamız sivil sakinlerce iyi karşılanırsa, bu gerçekten iyidir. Ve bu politikaya devam edeceğiz." dedi.

2015 Temmuz ayında Xi Jinping Jilin eyaleti Yanbian Kore Özerk Şehri'ne bağlı Guangdong köyünde Li Longzhi'nin evinde konuk oldu. Xi Kore etnik grubunun geleneğine göre ayakkabılarını çıkararak eve girdi ve ev sahibiyle günlük yaşam üzerine sohbet etti. Bazı sakinlerin susuz lavabo kullandığını öğrenen Xi, tarımın modernleşmesiyle yeni köy inşasının da hızlanması gerektiğini kaydederek "lavabo reformu" yapılarak temiz ve sağlıklı lavabo sağlanacağını ifade etti.

Xi 2016 yılının haziran ayında Qinghai eyaleti Tujia Özerk kasabasının Banyan köyünde Lvyoujin evini inceledi. Birçok sakinin eski köyde yaşadıklarını ve 7 kilometre dağlık yol bulunması nedeniyle ulaşım ve içme suyunda sıkıntı çektiklerini duyan Xi Jinping, Lv ailesine "ÇKP ve hükümet sizin gibi yaşamı zor olan kitlelerle özellikle ilgilenir. Evi taşıyarak güzel bir yaşama kavuşmanızı sağlayacağız." dedi.

2020 Nisan ayında Xi Jinping Shanxi eyaletinde incelemelerde bulunurken Wang Xianping'in evine gitti. Dağdan Ankang şehri Pingli kasabasına yeni taşınan Wang Xianping, oturduğu mahallenin yakınında iş buldu. Xi Jinping, başka bir yere taşınmanın ciddi yoksulluğu yok edecek yöntemlerden biri olduğunu ve taşınma sonrasında istihdamın sağlandığını kaydederek düzenli bir iş bulmanın mutlu yaşamın temeli sayılabileceğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER