Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Xi Jinping'den gıda israfına son verilmesi vurgusu11.8.2020 16:38:42
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yiyecek israfına son verilmesi gerektiği konusunda kararlı olduğunu vurguladı ve tasarrufun teşvik edilmesi çağrısında bulundu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping gıda israfı konusunu üzücü ve şaşırtıcı olarak nitelendirdi. Xi, Çin'de arka arkaya bereketli hasatlar yapılmış olmasına rağmen, özellikle COVID-19 salgını esnasında gıda güvenliğiyle ilgili olası bir krize karşı hassasiyeti sürdürme ihtiyacı duyulduğunu vurguladı.

Xi, yasaların kapsamının genişletilmesi, denetimin artırılması, etkili önlemlerin alınması ve gıda israfını durdurmak için uzun vadeli bir mekanizmanın kurulması gerektiğini vurguladı.

Xi, konuyla ilgili halkın daha bilinçli olmasını sağlamak, tasarruf alışkanlıklarını etkin bir şekilde geliştirmek, israfın utandırıcı olduğu ve tasarruflu olmanın alkışlandığı bir sosyal ortamı teşvik etmek gerektiğini söyledi.

Gıda güvenliğine büyük önem veren Xi, bugüne kadar çok defa tasarrufu ve israfa karşı çıkan sosyal gelenekleri teşvik edici çağrıda bulunarak gıda israfını durdurma gerekliliğini vurguladı.

İsrafa karşı caydırıcı yönergeler

Xi, gıda israfı ile ilgili Ocak 2013'te yönerge verdi. O tarihten beri; çeşitli kural ihlallerinden caydırmak için güçlü denetimle, ağır ceza mekanizmaları ve sistemle uyumlu çalışmalar yaptı. Gıda israfına karşı kamu kaynakları kullanılarak tüketime ilişkin disiplinler ve yasalar gibi güçlü kurumsal kısıtlamalar dahil olmak üzere çok sayıda yönerge vermeye devam etti.

Ayrıca okullarda israfı azaltmak, öğrencilerin tasarruflu olma konusundaki farkındalıklarını ve alışkanlıklarını teşvik etmek için de özel taleplerde bulundu.

İLGİLİ HABERLER