Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Xi Jinping, COVID-19 savaşına üstün katkı sağlayan 4 kişiye ödül vermek için emir imzaladı.13.8.2020 13:21:40
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, COVID-19 salgınıyla mücadeledeki olağanüstü katkılarından dolayı 4 bilim insanını ödüllendirmek için bir başkanlık emri imzaladı.


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'nin başkanlık emri, 13’üncü Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi'nin 21’inci oturumunda, 4 tanınmış uzmana ulusal madalya ve fahri unvan verilmesi için bu kararı kabul etmesinin ardından geldi.

2003 yılında SARS virüsünü tanımlayan ve şu anda Çin hükümetinin COVID-19 ile mücadelede yürüttüğü çalışmalara liderlik eden solunum uzmanı Zhong Nanshan, Cumhuriyet Madalyası ile ödüllendirildi.

Geleneksel Çin tıbbı ile Batı tıbbını birleştiren COVID-19 tedavi şemasının araştırmasına başkanlık eden Geleneksel Çin Tıbbı Uzmanı Zhang Boli;  Wuhan'da koronavirüs tedavisi için tayin edilen Jinyintan Hastanesi’nin başkanı Zhang Dingyu ve COVID-19 ile ilgili aşı ve koruyucu tıpla ilgili temel araştırma ve geliştirmede büyük başarılar elde eden askeri tıp bilimcisi Chen Wei ise "Halkın Kahramanı" Ulusal onur unvanına layık görüldü.

Karar, Covid 19 la mücadelede olağanüstü katkılarda bulunan insanları övmek, sadakatlerinin, bağlılıklarının ve diğer asil niteliklerinin devamını sağlamak amacıyla verildi.

Bu insanlara ulusun en büyük onur ünvanı takdim edilerek, Çin halkının birlik beraberlik ruhunu ve olağanüstü cesaretlerini göstermek ve Çin sosyalizminin büyük davasının ilk yüzyılında hedefine ulaşması için insanları bir araya getirmek amaçlamaktadır.

 İLGİLİ HABERLER