Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

İstihdamda en büyük kayıp hizmet sektöründe13.8.2020 15:27:52
Cumhurbaşkanlığı salgının işgücü üzerindeki etkisini analiz etti. Analiz sonuçları, yılın ikinci çeyreğinde, en büyük istihdam kaybının hizmet sektöründe yaşandığını gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB) son bir yılda gerçekleşen 2 milyon 585 bin kişilik istihdam kaybında hizmet sektörünün başı çektiğini açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın haberine göre; raporda yer alan veriler, hizmet sektöründe 1 milyon 524 bin kişi işsiz kaldığını ortaya koydu.

Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı’nın “İşgücü Piyasasındaki Gelişmelerin Makro Analizi 2020 Yılı 2. Çeyrek Raporu”na göre, istihdam kaybındaki azalmanın 209 bin kişilik kısmı sanayi sektöründen, 361 bin kişilik bölümü inşaat sektöründen, 491 bin kişilik bölümü ise tarım sektöründen geldi.

Raporda “Nisan 2020 döneminde hizmet sektörü içinde konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin istihdam kaybında en yüksek paya sahip olduğu görülmektedir. Hizmet sektörünün alt faaliyet kolları incelendiğinde, istihdam kaybındaki diğer yüksek paya sahip sektörlerin toptan ve perakende ticaret, idari ve destek hizmet faaliyetleri, ulaştırma ve depolama ile kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor faaliyetleri olduğu görülmektedir” saptaması yapıldı.İLGİLİ HABERLER