Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu ve Akşener'den önemli açıklamalar14.8.2020 09:52:56
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in, son 1 yıl içerisinde gerçekleştirdiği projelerin toplu açılış törenininde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuşma yaptı.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, son 1 yıl içerisinde gerçekleştirdiği projelerin toplu açılış törenini, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in katılımıyla yaptı. 

Millet İttifakı'nın iki lideri'nin tören alanına geldi, ilk konuşmayı İYİ Parti lideri Meral Akşener yaptı.

İzmit'in eğitim ve siyaset hayatındaki yerini açıklayan Meral Akşener “İzmit’te tarih okudum. Doktora tezim, ‘İzmit Şeriye Sicilleri’dir. Siyasi hayatımada 1994 seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adaylığı ile başladım. O adaylık beni bugün karşınıza getirdi İYİ Parti'nin Genel Başkanı olarak sizlere hitap ediyorum" dedi.

"İzmitli kız çocuklarının bir hayali vardı. Leyla Atakan olmak"

Merak Akşener, eski İzmit Belediye Başkanı Leyla Atakan'ın, CHP'den seçilmiş olsada Demokrat Parti'li seçmenlerin de desteğini aldığını vurguladığı konuşmasında; 

"Okuyan-yazan, okuma fırsatı bulan İzmitli kız çocuklarının bir hayali vardı. Leyla Atakan olmak. Ben 1960 ihtilalinden sonra babası Türkeşçi olmuş, abisi 80 İhtilali’ne kadar Kocaeli MHP İl Başkanı olan, babasının ailesi İnönücü, annesinin ailesi Demokrat Partili olan bir ailenin kızıyım. Ama İzmit'te doğan her veya İzmitli olan her kız çocuğu için Cumhuriyet Halk Partisi'nden seçilmiş sayılmayan ve biz siyaseti aklımızdan geçirirsek geçirdiğimiz zaman, okumak fırsatı bulduğumuz zaman tek bir hayalimiz vardı o da Leyla Atakan olmak. İzmit, ilk kadın belediye başkanlarından Türkiye'de birini seçmiş Demokrat Partisi’nin hele CHP ile Demokrat Partisi’nin kavga ettiği dönemlerden bahsediyorum. İki tarafında oy verdiği ve seçildikten sonra herkesin Leyla ablası olmuş bir Belediye başkanından siyasetçiden bahsediyorum" dedi.

"Siz Millet İttifakı'nın belediye başkanısınız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in icraatlarını dinlediklerini ve izlediklerini ifade ederek, "Belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim: ‘Belediye Başkanı olduğunuz andan itibaren unutmayacağınız bir şey var. Siz Millet İttifakı'nın belediye başkanısınız’. Sayın Genel Başkan Meral Akşener, Fatma Kaplan Hürriyet'in seçilmesinde, ‘küçük bir payımız da varsa’ diye bir düşüncesini ifade etti. Bence küçük bir pay değil kocaman büyük bir payınız var sayın Genel Başkanım" dedi.

Kılıçdaroğlu: "Kavgadan hiç kimse karlı çıkmaz"

Konuşmasında huzur, barış ve demokrasi vurgusu yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz milleti düşünüyoruz, ülkemize, vatanımızı, bayrağımızı düşünüyoruz. Farklı düşünsek bile bu topraklarda bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz. Eğer bunu yapabilirsek siyasetçi olarak görevimizi yerine getirmiş oluruz. Kavgadan bir şey çıkmadı; kavgadan hiç kimse karlı çıkmaz. 'Bu memleketin huzura, barışa, demokrasiye ihtiyacı var' diye düşünüyoruz" dedi.

Millet İttifakı'nın makam ve saltanat merakı yok

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bu memleket 83 milyonun ortak paydasıdır. Birlikte yaşıyoruz burada. Gerginlik yarattılar, kavga yarattılar, linç girişiminde bile bulundular ama ben bu millete bir söz verdim ve sözümün arkasında duracağım. Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Millet İttifakı'nın hiçbir ferdin de makamı ve yerine olursa olsun makam ve saltanat merakı yoktur. Dolayısıyla gücü milletten alıyoruz biz" dedi.

"Hiçbir ayrım yapmayacaksınız"

Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına parti rozetinizi çıkaracaksınız dediğini hatırlattı. CHP Genel Başkanı konuşmasına şöyle devam etti:

"Seçildiğiniz andan itibaren göğsünüzdeki CHP rozetini çıkaracaksınız. Oraya Türk bayrağı rozeti takarsınız veya bulunduğunuz kentin, belediyenin arması varsa onu takarsınız ama hiçbir ayrım yapmayacaksınız. A partisi, B partisi, C partisi değil, herkesi kucaklayacaksınız. Ayrıca şunu söyledim, hizmete önce o kentin yoksul semtlerinden başlayacaksınız, oraları kucaklayacaksınız. O insanlar ihmal edildi, o insanları yanınıza alacaksınız. Beraber yürüyeceksiniz, o insanlara hizmet götüreceksiniz diye düşüncelerimi ifade ettim."İLGİLİ HABERLER