Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

TELE 1 beş günlüğüne karartıldı3.9.2020 09:19:59
TELE1’e verilen ancak daha sonra mahkeme tarafından durdurma kararı çıkan 5 günlük ekran karartma cezası uygulandı.

TELE 1 televizyonunda 30 Nisan tarihli ana haber bülteninde ve 24 Mayıs 2020 tarihinde ekrana gelen “Karanlıktan Aydınlığa” isimli programda Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik ifadeler izleme uzmanları tarafından raporlaştırıldı.

RTÜK, kanala konuk olan Cemil Kılıç’ın sözlerini, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden ayrıştırıcı dil kullanımı olarak değerlendirdi.

Yayında toplumun ve kurumların dini inançlarının sorgulanması ve Cumhurbaşkanı ile Diyanet İşleri Başkanlığına suçlayıcı ifadelerin kullanılması 6112 sayılı Kanunun 8/1/b maddesindeki yayın ilkelerinin ihlali olarak tespit edildi.

Daha önce 23.03.2020 tarihinde de aynı ihlali yapan TELE 1’e RTÜK tarafından 5 gün geçici yayın durdurma yaptırımı uygulanmıştı.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, “Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak” ifadelerini kullandı.

Karara göre; ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.

RTÜK’TEN TELE 1 İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

RTÜK, Twitter hesabından, Tele 1 kanalına Üst Kurul tarafından verilen 5 günlük yayın durdurma cezasının uygulanmasına ilişkin açıklama yaptı. Millet iradesiyle çıkarılan 6112 sayılı Kanun’a göre faaliyet gösteren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun kararlarının yargıya açık olduğuna vurgu yapılarak şöyle denildi:

“Her kişi ya da kurum gibi Üst Kurul da yargı kararlarına uymak zorundadır. 2020/27 sayılı toplantıda Tele 1’in, Kanun’da yer alan “yayınlar toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez…” ilkesini ikinci kez ihlal etmesi nedeniyle alınan 5 günlük yayın durdurma cezası hakkında daha önce verilen yürütmeyi durdurma kararları yargı tarafından kaldırılmıştır. İlgili kuruluşun, son yargı kararı gereğince Üst Kurul’un vermiş olduğu idari yaptırım müeyyidesini bu gece itibarıyla uygulamaya başlaması gerekmektedir. Ayrıca karara muhalif kalan RTÜK Üyelerinin açmış olduğu davaları da mahkeme reddetmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Daha önce de TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın Abdülhamid hakkındaki ifadeleri için RTÜK kanala ceza vermiş, sosyal emdyada hedef olarak gösterilen ve kullandığı ifadeler çarpıtılan Yanardağ, çok sayıda ölüm tehdidi almıştı.İLGİLİ HABERLER