Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

TTB: "Covid-19'lu vaka ve temaslı sayılarındaki artış, Bakanlığın açıkladığından fazla"21.9.2020 10:31:15
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu'nun, pozitif Covid-19 vakaları ile karantinada olan temaslıların takibini yapan aile hekimleriyle gerçekleştirdiği ankete göre; "Vaka ve temaslı sayılarındaki artış, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayılarıyla kıyaslandığında daha fazla."


Birgün'den Oktay Evsen'in haberine göre; ankette, “Aile hekimlerinin izlediği vaka ve temaslı sayılarındaki artışın, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayılarıyla kıyaslandığında daha fazla olduğuna” dikkat çekildi.

62 ilden 913 aile hekiminin katıldığı ankette, Nisan ayına göre Covid-19 vakaları ve karantinada olan temaslıların takibine yönelik izlem sayılarının artıp artmadığı soruldu. Aile hekimlerinin yüzde 72’si, takibini yaptıkları Covid-19 hastası ve temaslı sayılarının, salgının tepe noktasının yaşandığı Nisan ayına göre arttığını belirtti.

 

"Vaka ve temaslı sayıları İstanbul dışında arttı"

Anketin sonuçlarına ilişkin de “Aile hekimlerinin izledikleri vaka ve temaslı sayılarının İstanbul ili dışında artmış olduğu, genel olarak salgının hız kazandığı ağırlıklı görüş olarak bildirilmiştir” denilerek, “Aile Sağlığı Merkezlerinde en az bir sağlık çalışanının Covid-19 olduğunu bildirenlerin oranının yüzde 40 olması sağlık çalışanlarının oldukça yüksek risk koşullarında çalıştıkları anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

“Ölüyoruz, sesimizi duyan var mı?”

CovId-19 nedeniyle bir sağlıkçının daha hayatını kaybettiği açıklandı. TTB’den yapılan açıklamada, “Elazığ'da çalışan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı meslektaşımız Dr. Orhan Özdiller'i Covid-19 nedeniyle kaybettik. Ailesine ve tüm sağlık camiasına başsağlığı dileriz” denilerek “Ölüyoruz, sesimizi duyan var mı?” ifadelerine yer verildi.

 
 


İLGİLİ HABERLER