Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

HDP'li 7 vekil için "Kobane" fezlekesi düzenlenecek25.9.2020 18:12:44
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobane eylemleri sırasında HDP'li olup halen milletvekili olan 7 kişi için de fezleke düzenleneceğini duyurdu.

Kobanê eylemleri ile ilgili olarak bugün HDP’ye yönelik gerçekleştirilen gözaltıların ardından soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yeni bir açıklama geldi. Açıklamada, Kobani eylemleri sebebiyle haklarında soruşturma başlatılan 7 milletvekili hakkında fezleke düzenleneceği belirtildi.

 

20 kişi gözaltına alındı

Savcılık açıklamasında bugün soruşturma kapsamında 20 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, “Yakalanamayan (61) şüphelinin bir kısmının PKK/KCK terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldıkları bir kısmının da yurt dışında olduğu tespit edilmiştir. Bu şüpheliler yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızca tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılması talebinde bulunulacaktır. Yurt içinde olduğu anlaşılan (1) şüphelinin de yakalanması çalışmalarına devam edilmektedir” denildi.

 

Anayasa’nın 83. maddesi uygulanacak

Açıklamada ayrıca eylemlerin yaşandığı tarihlerde HDP MYK üyesi olan ve halen milletvekili oldukları anlaşılan 7 kişi hakkında, Anayasa’nın 83. Maddesi gereğince aynı soruşturma kapsamında milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke düzenleneceği ifade edildi. Ayrıca aynı tarihlerde MYK üyesi olup da halen başka suçlardan tutuklu/hükümlü olarak kapalı ceza infaz kurumunda bulunan 4 kişi hakkında da soruşturma işlemlerine devam edildiği belirtildi.

Savcılık açıklamasında belirtilen ve halen milletvekili olan isimler arasında Sezai Temelli, Saruhan Oluç, Meral Danış Beştaş, Garo Paylan, Hüda Kaya ve Serpil Kemalbay’ın olduğu belirtiliyor.İLGİLİ HABERLER