Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Patates üreticisi: "“Hiçbir şeyim kalmadı. AK Parti bizim pilimizi bitirdi"20.10.2020 12:29:04
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de, patates hasadının devam ettiği tarlalarda üreticileri ziyaret etti. 70 yaşındaki patates üreticisi Yusuf dede isyan etti: "AK Parti bizim pilimizi bitirdi"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin en çok patates üretiminin yapıldığı Niğde’de, hasadın devam ettiği tarlalarda üreticileri ziyaret etti. 70 yaşındaki patates üreticisi Yusuf dede, 45 yıldır çiftçilik yaptığını belirterek, “Hiçbir şeyim kalmadı. Sadece bir mobiletim var. Kurulduğundan beri oy verdiğim AK Parti bizim pilimizi bitirdi. Artık AK Parti’yi sevmiyorum. Öldük bittik! Seçim zamanı gelip sırtımızı sıvazlıyorlar. Artık AK Parti’yi sevmiyorum. Yeter artık” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yıllık ortalama 800 bin ton patates ile Türkiye’nin en çok üretiminin yapıldığı Niğde’de, Aktaş, Konaklı, Orhanlı ve Edikli beldelerinde, hasat yapılan tarlalarda üreticilerle bir araya gelen Gürer, çiftçilerin sorun ve taleplerini dinledi.

Gürer’e dert yanan patates üreticileri, 1 liraya mal ettikleri patatesi 50-60 kuruşa bile satamadıklarını söyledi. Üreticiler; gübreye, ilaca, tohuma ve elektriğe geçen yıla göre yüzde 50 oranında zam gelirken, patatesi geçen yılki fiyata bile satamadıklarını anlattılar.

“AK PARTİ BİZE KAZIK ATA ATA PİLİMİZİ BİTİRDİ. YETER ARTIK”

1974 yılından bu yana Edikli kasabasında çiftçilik yapan 70 yaşındaki Yusuf dede, kiraladığı 30 dönüm tarlada yıllardır patates üretimi yaptığını belirterek, “Kurulduğundan bu yana AK Parti’ye oy veriyorum. 45 yıldır da çiftçilik yapıyorum. 1 liraya mal ettiğim patatesi, tüccar 50 kuruşa bile nazlanarak alıyor. Bu tarlada patatesi sulamak için 12 bin lira elektrik faturası ödüyorum. Ama kazanamıyorum. Hayvancılıktan da kazanamıyoruz. 2 senedir 2 liradan süt satıyoruz ama yemin torbası 110 liraya çıktı. Her şeyimi kaybettim. Sadece bir mobiletim kaldı. AK Parti bize kazık ata ata bizim pilimizi bitirdi. Öldük bittik. Seçim zamanı gelip sırtımızı sıvazlıyorlar. Artık AK Parti’yi sevmiyorum. Yeter artık!” diye konuştu.

BİZE SAHİP ÇIKAN YOK

Gürer’i, tarlada karşılarında gören Gölcük Kasabası kadınları da patatesin para etmediğini, ailece tarlada çalıştıklarını, ürettiklerinin değer bulmadığını ifade ederek, şikayetlerini şu şekilde dile getirdiler:

“Hükümet sesimizi duysun; ürettiğimizi satamıyor ve perişan oluyoruz, patates rezil oldu. Bize sahip çıkan olmadığı gibi sizden başka derdimizi dinlemeye gelen de yok vekilim, artık geçinemiyoruz.”

“İKTİDAR, ÜRETİCİNİN SORUNLARINA KULAK TIKIYOR”

Gürer de çiftçilerin yaşadığı sorunları sürekli TBMM gündemine taşıdığını belirterek, “Patates üreticilerinin yaşadığı bu sorunları da gündeme getireceğim. Biz üreticilerin yaşadığı sorunları ortaya koyarken çözüm önerilerini de sunuyoruz. Ancak AKP iktidarı sürekli kulak tıkadığı için ülkemizde tarımın sorunları ne yazık ki içinde çıkılmaz bir hal aldı” dedi.

Türkiye’nin tüm patates üretiminin yarısına yakınının Niğde ve Nevşehir’de yapıldığına da dikkat çeken Gürer, “Üretici gerçekten perişan. 1 liraya mal ettiği ürününü 50-60 kuruşa bile satamıyor. Hayvancılıktan zaten para kazanamıyor. Çiftçilik ne yazık ki son nefesini veriyor. AKP iktidarı bu soruları görmezden gelmemeli ve çözüm önerilerimize kulak verip, milyonlarca çiftçinin emeğinin, alın terinin aracılara peşkeş çekilmesinin önüne geçmelidir” şeklinde konuştu.

"TMO VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ PATATES ALIMI YAPMALI"

Patates hasadının devam ettiği tarlalarda üreticilerin belki değer bulur umuduyla patatesi depolara kaldırdığını da anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şöyle konuştu:

“Bu da ek bir maliyet getiriyor. Depoda zaman zaman ürünlerin çürüdüğü görülüyor. Burada yapılması gereken, TMO ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin patates alımı yapması için bir düzenlemeye gidilmesidir. Buralardan maliyeti olan 1 liraya alınacak patatesler, büyükşehirlerde sosyal yardım amaçlı olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılabilir. Bizim çiftçimizin gözü toktur. Çok fazla bir fiyat beklemiyorlar. Sadece maliyeti olan 1 liraya satılabilirse bundan mutlu olacaklar.”İLGİLİ HABERLER