Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Şili halkı, anayasanın yeniden yazılmasını istedi26.10.2020 13:53:24
Şili halkının büyük çoğunluğu, anayasanın yeniden yazılması yönünde oy kullandı. General Augusto Pinochet diktasında oluşturulan prensipleri yürürlükten kaldırmaya karar verdi.

Şili’de 1973 askeri darbesinin ardından, iktidarı zapt eden ve ülkesini neoliberal bir laboratuvara dönüştüren Augusto Pinochet dönemi anayasası tarihe gömüldü. Halk oylaması sonucunda anayasa yeniden yazılacak.

Şili’de yeni anayasa referandumda halkın yüzde 78'i anayasanın yeniden yazılması için oy verdi.

Şili Seçim Servisinin internet sitesinde yer alan sonuçlara göre, yüzde 99'u açılan sandıklarda geçerli oyların yüzde 78,27'sini anayasanın yeniden yazılmasını onaylayanların oyları oluşturdu, buna karşı çıkılan oyların oranı ise yüzde 21,73 oldu.

Seçmen sayısının 14 milyonu aştığı Şili'de, halkın yüzde 50'si sandıklara gitti.

 

Anayasa Kurulu'nu halk seçecek 

Referandumda yeni anayasayı yazacak heyet de halkın onayına sunuldu. Anayasayı, Anayasa Kurulunun yazmasını isteyenlerin oranı yüzde 79,04, bu görevi Karma Anayasa Kurulunun üstlenmesini isteyenlerin oranı ise yüzde 20,96 olarak kayda geçti. Bu sonuç doğrultusunda, Anayasa Kurulunda bulunacak kişiler 11 Nisan 2021'de yapılacak yerel seçimlerde halk tarafından seçilecek.İLGİLİ HABERLER