Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Rock'n Roll efsanesi Chuck Berry hayatını kaybetti19.3.2017 07:26:03
ABD'li Rock'n Roll efsanesi Chuck Berry 90 yaşında hayatını kaybetti. Berry, müzik tarihini değiştiren isimlerden biri olarak anılıyor.

ABD'li Rock'n Roll efsanesi Chuck Berry, 90 yaşında hayatını kaybetti. Berry, Missouri eyaletine bağlı St. Charles kentinde Cumartesi günü öğle saatlerinde ölü bulundu. Polis, ölüm nedenine ilişkin bilgi vermedi.

 

18 Ekim 1926'da St.Louis, Missouri'de doğan Berry, 'Johnny B. Goode', 'Roll Over Beethoven', 'Maybellene', ve 'Little Queenie' gibi hitlerle dolu 70 yıllık bir müzik kariyerini arkasında bıraktı.

1984 yılında Grammy'nin 'Yaşam boyu başarı' ödülüne layık görülen müzisyen, 1986'da da Rock'n Roll Şöhretler Müzesi'nin ilk üyelerinden olmuştu.

1950'lerde duyurduğu şarkılarıyla Rock'n Roll'un ilk örneklerine imza atan Chuck Berry'nin müziği The Beatles'tan The Rolling Stones'a 1960'lardan itibaren müzik dünyasını sarsan pek çok gruba ilham oldu.

Öyle ki The Beatles'tan John Lennon onun için "Rock'n Roll'a başka bir isim vermek gerekse bu Chuck Berry olurdu" diyecekti.

Berry'nin ölümünün ardından pek çok ünlü müzisyen efsane sanatçının müzik tarihindeki önemini vurgulayan paylaşımlarda bulundu.

Şarkıcı Bruce Springsteen, "Asırlarca yaşayacak bir dev", derken Yazar Stephen King, "Chuck Berry öldü. Bu çok üzücü ama 90 uıl rock and roll için fena bir süre değil. Johnny B. Goode daima" yazdı.

Berry, ülke genelindeki çıkışını 1955'te Maybellene şarkısıyla yapmıştı. 1958'de ise popüler kültürde önemli izler bırakan Johnny B. Goode'u piyasaya sürmüştü.

Berry, müziğinin yanı sıra sahne performansıyla da dönemine damga vurdu.

GELECEĞİN MÜZİĞİNE ŞEKİL VERDİ

'Johnny B. Goode', 'Geleceğe Dönüş' serisinin 1955 yılında geçen ilk filminde gelecekten gelen Marty McFly'ın lise balosunda çaldığı ve herkesi kendine hayran bıraktığını şarkıydı. Filmin bu sahnesinde Chuck Berry'nin hayali kuzeni Marv, performans esnasında Chuck Berry'e telefon açıyor ve Johnny B. Goode'u dinletiyordu. Yönetmen Robert Zemeckis'in 'geleceğin müziği' olarak bu şarkıyı seçmesi, Chuck Berry'nin 1960 ve sonrasında hakim olan Rock'n Roll içerisindeki önemini yansıtıyordu.

EvrenselİLGİLİ HABERLER