Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

İşte TRT'nin 'yasak müzik' listesi...28.2.2018 21:12:39
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in sorusuyla TRT yönetiminin 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkı ve türküyü yasakladığı ortaya çıktı. 2016'nın yasaklı listesinde Sıla, Nazan Öncel, Demet Akalın gibi Türkçe popun tanınmış isimlerinin yanında Onur Akın, Ahmet Aslan, Onur Kocamaz gibi Halk Müziği sanatçıları da bulunuyor.

'Hele Dadaş Hoşmusan' isimli Erzurum türküsünün sözlerinin değiştirilmesiyle gündeme gelen TRT’de aralarında birçok ünlü sanatçının da seslendirdiği 208 şarkıyı yasaklandığı ortaya çıktı.

Sputnik'in haberine göre, Sayıştay raporuna yansıyan bazı bilgileri TRT KİT Alt Komisyonu’na taşıyan Sertel, yasaklanan programlarla şarkı ve türküleri sordu. Bunun üzerine TRT yönetimi tarafından KİT Komisyonu üyelerine verilen yanıtta Akıl Çıkmazı, Dört Duvar Özgürlük isimli programların ve 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkı ve türkü sözünün, 6112 sayılı yasanın 8. maddesinin 1. fıkrası ilgili bentleri çerçevesinde yasaklandığı belirtildi.

'TRT NEYİN PEŞİNDE?

Sertel de konuya dair şu açıklamayı yaptı:

"Geçmişte bestecisi Ermeni olduğu, halkı isyana teşvik ettiği, devlet memurunu yerdiği, Yassıada’yı çağrıştırdığı, erotik bulduğu, sözlerinde ‘Deniz’ adı geçtiği, halkı içmeye ve intihara teşvik ettiği gibi gerekçeyle çok sayıda şarkı ve sanatçı TRT’de yasaklanmıştı. Darbe dönemi çok gerilerde kaldı ancak AKP iktidarında hemen her konuda darbe dönemini dahi aratan gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde insanların şarkılara ve sanatçılara ulaşması bu denli kolayken, internet üzerinden milyonlarca kez dinlenebiliyorken ‘TRT hala daha neyin peşindedir’ merak ediyorum. Bu ayıptan bir an önce dönülsün.”

ONUR AKIN'DA SERT TEPKİ

TRT’nin yasak kararı sonrasında Sözcü’den Sercan Meriç'e konuşan Onur Akın bir dönem TRT’de program da yaptığını söyleyerek verilen karara isyan etti.

Akın şunları söyledi: “TRT bizim vergilerimizle yönetiliyor. Vergi toplarken “Sağcı-solcu” diye ayırmıyor. Vergi ödediğimiz TRT'de yasaklıyız. Eskiden haftada bir iki kez TRT'de program yapardım. Hatta yolda görenler ‘Siz TRT sanatçısı mısınız?’ derlerdi. Eskiden daha renkli ve eşit bir kanaldı. Son 5-6 yıldır ambargo koydular. Farklı düşünen sanatçıları yıllardır davet etmiyorlar. Bir süre önce TRT Müzik'te program yapan bir arkadaşım davet etti. Ona, ‘Beni çıkarmazlar' dedim. Çok ısrar etti. Son dakikada iptal olduğunu söyledi. Ben bu yaklaşımı protesto ediyorum. Sanatçının sesini kısmak isteyen devlet olamaz. Ben 30 yıldır bu ülkede sanat yapıyorum. Ölene kadar da yapacağım…”

İŞTE ONUR AKIN’IN YASAKLANAN ARTVİN’DE BAHAR ADLI ŞARKISI

Oy nazına yandığım
Yıllardır sevdanı kuşandığım
Çoruh deyince sen gelirsin aklıma
Yokluğun fırtına olur sevinçlerimi kırar
Ülkem gibi ağlarım yâr
Seni görüşüm Artvin'de bahar
Kaçkarların tepesinde
Bir çınarın gölgesinde
İçilen rakı gibi gelirsin aklıma
Yokluğun fırtına olur sevinçlerimi kırar
Ülkem gibi ağlarım yâr
Seni görüşüm Artvin'de bahar

[Haber görseli]

[Haber görseli]

[Haber görseli]

[Haber görseli]

[Haber görseli]İLGİLİ HABERLER