Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Kanserde yeni yöntem: CAR-T tedavisi4.5.2019 08:31:10
Türk Hematoloji Derneği (THD) tarafından düzenlenen Uluslararası Lösemi Lenfoma Miyeloma Kongresi öncesi yapılan basın toplantısında uzmanlar, kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılacak olan yeni yöntem CAR-T hücreleri hakkında bilgi verdi.

Yedincisi düzenlenen kongre için uzmanlar İstanbul’da bir araya geldi. ‘Lösemi, Lenfoma ve Miyelom konusunda yeni tedavi yöntemleri ele alınacak. CAR - T tedavisi hakkında bilgi veren THD ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Güner Hayri Özsan, ‘’T lenfositler vücuttan dışarı alınıp çeşitli genetik manipülasyonlarla tümör antijenleri tanıyacak hale geliyorlar. Geri verildiklerinde tümör antijenleri tanıyıp yakalayarak öldürme yeteneğine sahip oluyorlar. Henüz başlangıç aşamasında ama umut vaat eden sonuçlar var” dedi.

KANSERLE SAVAŞA DEVAM

Ciddi yan etkileri olan tedavinin bilinen yöntemler tükendiğinde uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Özsan sözlerine şöyle devam etti: Bu tedavi için Türkiye’de bireysel bazı çabalar var. Ancak bu işin belli düzenlemelerle yönetilmesi gerekiyor. Şu anda uluslararası düzeyde bu işi yürüten büyük firmalar da var. Bu düzenlemeler yapıldığı zaman ülkemizde de bu tedavilere ulaşma olanağı olacak.

Avrupa Kemik İliği ve Kan Nakli Derneği, Hücresel Tedaviler ve İmmünoterapi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Christian Chabannon 2018 yılında ortalama bin hasta bu tedavi yöntemini uyguladığını söyledi. Prof. Dr. Chabannon, “Yan etkileri izlenirken yoğun bakım gerektiriyor. Hastane masraflarıyla birlikte Avrupa’daki fiyatı 500 bin avro civarında oluyor. CAR-T hücre tedavisi 2018 yılının ağustos ayında Avrupa’da onaylandı. İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinde yavaş yavaş kullanılmaya başlandı.

 

AydınlıkİLGİLİ HABERLER