Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

İki Ustanın Muzaffer Sarısözen buluşması CRR'de06.01.2017 15:29:29
İki müzik ustası...Cengiz Özkan ve Cihat Aşkın, Muzaffer Sarısözen Anması'nda buluşuyorlar.

Yeni Türk Müziği Hareketi
“Muzaffer Sarısözen ve Yeni Halk Müziği”

25 Ocak saat 20:00

Solist: Cengiz Özkan

İBB CRR Konser Salonu için özel olarak hazırlanmış olan bu proje öncelikle Türk Müziği’nin zenginliğini, çeşitliliğini ve büyüsünü vurgulamayı amaçlamıştır. Yeni Türk Müziği Hareketi, “Türk Müziği eserlerinin yeniden yorumlanması”  mottosu ile, Türk Müziğini dünya sahnelerine taşımayı hedeflemektedir. Dünya çapında üne sahip yerli ve yabancı solistlerin ve toplulukların Türk eserlerini yorumlayacak olması ise  Yeni Türk Müziği Hareketi’nin  en heyecan verici noktası olacaktır.


Projenin bir diğer önemli noktası ise, genç müzisyenleri kucaklaması. Her konserde yeni isimler ortaya çıkaracak olan  Yeni Türk Müziği Hareketi aynı zamanda Türk Müziği’ne yeni isimler kazandırmayı hedeflemektedir. Yeni Türk Müziği Hareketi, Cihat Aşkın’ın önderliğinde, Klasik Türk Müziği, Mevlevi Gelenekleri, Türk Halk Müziği, Dini Müzik  ve Çağdaş Türk Müziği’nin tarihsel sürecini işlerken tek seslilik veya çok seslilik kaygısı gütmeden eserleri farklı bir anlayış ve yorum ile sunmaktadır.

Cumhuriyet döneminin halk müziği alanındaki en büyük temsilcilerinen biri olan Muzaffer Sarısözen halk müziğini derlemek, arşivlemek ve icra etmek açısından çok büyük hizmetlerde bulunmuş ve Yurttan Sesler Korosunu kurarak asırlık mirası gelecek kuşaklara devretmiştir. Zamanın adeta fotoğrafını çeken ve onu bizlere ileten Sarısözen usta Yeni Türk Müziği hareketinin mihenk taşlarından biridir. Yeni Türk Müziği Hareketi geçmişten gelen mirası günümüzün dünya sahneleri için yeniden yorumlayan geleneği gelecekle harmanlayan ve kendi milli kimliğimizi kaybetmeden bizi dünyaya taşıyan bir harekettir. Bu nedenle 20. yüzyıl başında Sarısözen’in halk müziğimiz için açtığı yolu benimseyerek bu mirası geleceğe aktaran bir çalışmayı hazırlayan Cihat Aşkın bir halk sanatçısı olarak Anadolu’nun toprağı ile bütünleşen sesinde bizim özümüzü anlatan nağmeleriyle, 21. yüzyılın ozanı Cengiz Özkan’a eşlik ediyor. Programda yer alan eserlerin hepsi Muzaffer Sarısözen tarafından derlenmiş eserler olup, halk müziğimizin otantik yapısını bozmadan yapılan düzenlemeler ile Cihat Aşkın tarafından dünya sahneleri için hazırlanmıştır.İLGİLİ HABERLER