Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Müzik Köyü başvuruları başladı8.6.2017 23:45:35
Fethiye'de kurulan ve Türkiye'de bir ilk olan Müzik Köyü projesi, yeni üyeler için kayıtlara başladı


Anadolu Kültürleri Araştırma Topluluğu (AKAT) üyeleri tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk Müzik Köyü projesi, üç telli, dört telli, sipsi, kopuz, bağlama ve daha birçok enstrümanı kapsayan eğitimleri, yerel sanatçılar, yaşayan usta müzisyenler ve genç kuşak müzik eğitimcileri ile gerçekleştiriyor.

MÜZİK KÖYÜ NEDİR?

Müziğin peşinden doğaya!

Müzik Köyü, temel çıkış noktasını müziğin doğa ile olan bağlarından alan ve gerçek müziğin doğaya yakın olunarak üretilebileceğine inanan bir düşüncenin ürünüdür.

İlki, 25 – 30 Ağustos 2015 tarihleri arasında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Yanıklar Köyü’nde gerçekleşen Müzik Köyü, kadim Anadolu sazları ve müzik geleneklerini yerel ustalardan genç nesillere aktarmayı amaçlayan, çeşitli müzikal disiplin ve müzik geleneklerinin bir arada ses bulup birbirinden güç kazandığı kolektif bir müzikal yaşam düşüyle kurulmuştur.

Gelenekten Evrensele Bir Müzik Yolculuğu

Toprakla insan arasına giren kötülüklerin bulunmadığı “Müzik Köyü“, Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Yanıklar köyünde kerpiç evlerde açıldı.

Akdeniz’in en güzel ada ve koylarına komşu Yanıklar Köyü, sığla ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanları, içinden geçen dereleri, portakal ve mandalina ağaçlarıyla tam bir cennet köşesi olarak tanımlanırken eline kopuz, Bağlama, Üçtelli, Gitar, Ney, Kaval ve diğer müzik aletlerini alıp bu müzik köyüne koşuyor.

Müzik Köyü Başvuruları Başladı!

Müzik Köyü web sitesinden çalışmalarla ilgili şu bilgi paylaşıldı:

Doğanın müziğine kulak vermek isteyen bütün müzikseverlerin katılabileceği Müzik Köyü projesinin kayıtları başladı. 31 Temmuz tarihine kadar sürecek olan kayıt döneminde farklı ülkelerden bir çok müzisyen ve müziksever biraraya gelecek. Kayıt olmak için yapılması gerekenler ise şu şekilde ;

  • Web sitemiz üzerinden başvuru formunu indirmek,
  • Form doldurulduktan sonra muzikkoyu@gmail.com adresimize göndermek.

Müzik Köyü’nde, Fethiye’de buluşmak dileğiyle…

MÜZİK KÖYÜ PROJE YÖNETİMİ

İLGİLİ HABERLER