Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Orhan Gencebay: Benim söylediğim Alevi deyişleri var24.3.2018 10:49:14
Orhan Gencebay, CNN Türk'te Hakan Çelik'in sunduğu Hakan Çelik ile Hafta sonu programına katıldı.

Çelik'in, "Arif Sağ'ın sağlık problemleri bulunuyor" sözleri üzerine Gencebay, "Arif benim 57 yıllık dostum bir an evvel iyileşmesini diliyorum" dedi.

Gencebay, bundan sonraki süreçte MESAM'da bulunmak istemediğini söyleyerek, "Son derece kırgınım. Artık MESAM'da bulunmayabilirim. MESAM'ın olması şart Türk müziğinin iyi olması için. Geçici görevi alan arkadaşlara başarı diliyorum" ifadesini kullandı.

"MESAM'ın 2400 üyesinin olağanüstü genel kurula gelmesini rica ediyorum" diyen Gencebay, "müzik endüstrisinin kurtulması buna bağlı" dedi. 

Çelik'in kime kırgısınız sorusuna Gencebay, "Alevilik hakkında çıkan yalan dolan haberler var, bunlar doğru değil. Ben bu kültürden geliyorum. Ben, Aşık Veysel'den ilham aldım. Benim söylediğim Alevi deyişleri var. "Alevilik, gerçek Alevilik Türklüğün özünde vardır" diye konuştu. 

Gencebay, şöyle devam etti:

"Akil insanlara niye katıldım, Beşir Atalay aradı; "sizi kanaat önderi seçtik, akil insanlar arasına bu görevi üstlenir misiniz?" diye sordu. Ben de;  Sayın bakanım bunu sokaktan geçen adama sorsanız büyük onur duyar. Büyük bir şereftir dedim. Yine böyle bir görev olsa ülkem için vatan için seve seve yaparım" 

MSG ve MESAM birleşirse daha iyi olur. Umarım bir gün olur. Telif haklarının ne olduğunu insanlara anlatmamız lazım. Telif hakkının ne odluğunu bilen insanların başkan olması gerekiyor. Bu da 2400 asil üyenin içerisinden olur. Ama gelmiyorlar ki..

Orhan Gencebay, arabesk müzik yoktur. Bilimsel dayanağı yoktur. Benim yaptığım Türk müziğinin devamıdır. Sazı ilk 7 yaşımda elime aldım. 10 yaşında ilk bestemi yaptım. Bin tane bestem var 600 tanesi daha yayınlanmadı. 

İLGİLİ HABERLER