Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Usta sanatçı Mükerrem Kemertaş'ı kaybettik31.3.2018 14:20:53
Halk müziğinin usta sesi Mükerrem Kemertaş yaşamını yitirdi.


Güçlü sesi ve yorumu ile onlarca türküye can veren halk müziğinin usta sesi Mükerrem Kemertaş, tedavi gördüğü İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 

Mükerrem Kemertaş'ın cenazesi, 1 Nisan Pazar günü öğle namazı sonrası İzmir Bornova'daki Özkanlar Camisi'nden kaldırılarak Doğançay Mezarlığı'na defnedilecek. 

Özellikle 1960'lı , 70'li yıllarda TRT'de seslendirdiği türkülerle milyonların gönlünde taht kuran Mükerrem Kemertaş hastalandığı son yıllara kadar türkülerden kopmadı.

Göç Göç Oldu, Huma Kuşu,Tutam Yar Elinden,Bülbülün Kanadı Sarı gibi halk müziğinin klasikleşmiş türkülerini güçlü bir yorum ile seslendiren Mükerrem Kemertaş benzersiz bir ses ve gırtlak yapısına sahipti. 

 

1938 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Mükerrem Kemertaş, müzik yaşamına Erzurum Halk Oyunları Derneği'nin THM çalışmasına katılarak başladı.

İlk defa 1956 yılında bir gençlik şöleninde sahneye çıkan sanatçı, Hırtızlı Hafız Celal, Çığılı İzzet ve  Celal Güzelses gibi ustaları yakinen dinleyebilme fırsatı buldu.

1960 yılında Erzurum Radyosu'nun açılması ve devamında 1961'de doğudan sesler korosu'nun kurulmasıyla  bu koroda korist ve solist olarak görev aldı.

1966 yılında açılan "kadrolu ses sanatçısı" sınavını kazanarak, Erzurum Radyosu'nda Yurttan Sesler Korosu'nda çalışmaya başladı. 

İstanbul Radyosu THM Müdürü Nida Tüfekçi'nin isteği üzerine, 1970 yılından itibaren İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Topluluğu'nda, görevine devam etti.

1985 yılında İzmir Radyosu'na naklen atanan Mükerrem Kemertaş, emekli olduğu 2004 yılına kadar bu radyodaki çalışmalarını sürdürdü.


İLGİLİ HABERLER