Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Erdal Erzincan Baksı Müzesi’nde...10.09.2018 23:00:05
Çoruh Vadisi’nin sanat kolu olan Baksı Müzesi bu kez usta sanatçı Erdal Erzincan’ı ağırlıyor.

Halk müziğinin usta ismi Erdal Erzincan vereceği konser ile 14 Eylül Cuma günü Baksı Müzesi’nde Bayburtlular ile buluşacak.

Müzenin yeni konser alanı Şair Zihni Sanat Amfi tiyatrosu geçen ay açılışı Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konseri ile yapmıştı. 

Bayburt’ta Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında boy veren Baksı Müzesi, şimdi notalarla izleyicilerine sesleniyor.

Bayburt’un yetiştirdiği ve şiirleri ile  tanınan sanatçı Şair Zihni’nin adını taşıyan amfi tiyatro 14 Eylül Cuma günü türkü dünyamızın bağlama ustası Erdal Erzincan’ı ağırlayacak. Erzincan, özel bir repertuvar ile hazırlandığı konserde geçmişten günümüze uzanan eserleri seslendirecek. 

Ortaçgil, Oğur ve Demircioğlu konserinde bin kişiyi ağırlayan Baksı Müzesi eylül ayında farklı projelerle yola devam ediyor. Müzeye yeni katılan Şair Zihni Sanat Alanı 500 kişilik kapasitesi ve amfi tiyatro biçimiyle konserler için kapılarını açıyor.

Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer veriyor. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından kuruldu. 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfı’na bağlanan müze, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde toplumsal projeye dönüştü.İLGİLİ HABERLER