Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Yüksel Mansur Kılınç Çin’in 70. yıl kutlama etkinliğinde konuştu1.10.2019 16:52:47
Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıldönümünde Çin kültürünün modern yüzünü temsil eden Çin Suzhou Balesi Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde bir gösteri düzenledi.

Çinli ve Türk izleyicilerle yabancı misyon temsicilerinden oluşan yüzlerce kişinin izlediği gösteriyi Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Türk –Çin İş Konseyi Başkanı ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ile Beşiktaş Belediyesi Beltaş Yönetim Kurulu Başkanı İnan Güney de izledi. 

Gösteriden önce sahneye davet edilen CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Türkiye ile Çin arasındaki kültürel iletişimin önemine vurgu yaptı.
Kılınç, “yıllar önce tarihsel bağımız olan İpekyolu’nu dijital İpekyollarıyla, yeni kervansaraylarla güçlendireceğimizi söyledik. İşte bugün bu mekan, bu etkinlik bir kervansaray. Bundan dolayı övünç duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu daha yolun başlangıcı” dedi.

Türkiye ile Çin’in milli kurtuluş mücadelelerinin benzerliklerini anlatan Yüksel Mansur Kılınç, “Bizim 1919’da başladığımız kurtuluş mücadelesine Çin Halk Cumhuriyeti de aynı yıllarda başladı. Biz 1920’de TBMM’yi kurduk. Çin Komünist Partisi’nin önderliğinde yürütülen mücadele 1949’lara gelirken  Çin’in genel ittifakına dönüşmüştü. Biz 1923 yılında Cumhuriyetimizi ilan ettik. Şimdi bugün burada  1949’da ilan edilen Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. Yılındayız. Türkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti barış içinde yaşayacak dünyamızın en büyük güvenceleri olacak.” dedi. 

 

Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz Çin’i daha çok tanıyacağız. Ama aynı zamanda Türkiye’nin yarattığı kültür değerlerini Çin’de tanıtmış bir insan olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne gittiğimizde de kendi ülkemizi tanıtacağız. Türkülerimizle, folklorumuzla … Çin Halk Cumhuriyeti’ne, Çin komünist Partisi’ni, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğini ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunu, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. Yılı ve Çin komünist Partisi’nin iktidarının 70. Yılı nedeniyle kutluyorum. Saygılar sunuyorum. “

İLGİLİ HABERLER