Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

İkinci restorasyon skandalı19.8.2020 10:53:17
Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan tarihi Kız Köprüsü’ne kepçe çıkarılarak taşlar söküldü.


Galata Kulesi restorasyon skandalından sonra bu kez Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan tarihi Kız Köprüsü’nde hilti ve kepçe ile taşlar söküldü.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mehmet Menekşe'nin haberine göre; restorasyon çalışmasında önce hilti kullanıldı. İşçilerin hilti ile taşları kırmasının ardından bu kez köprünün üzerine kepçe çıkarılarak çalışma başlatıldı. Hilti ve kepçe ile yapılan çalışmanın köprüye büyük zarar verdiği belirtilirken yaşanan olay bölgede yaşayan yurttaşların tepkisine neden oldu.

Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu üyesi Güven İslamoğlu, “Tarihi bir cinayete daha neden olmamak için acilen buradaki restorasyon işlerinin durdurulmasını platform olarak kamuoyuna ve yetkililere duyurmayı bir görev biliriz. Göz göre göre gözümüz gibi korumamız gereken bir değerimizi daha kaybetmeyelim” dedi.

Divriği ilçesini Ziniski, Sincan, Yağbasan, Karabel üzerinden Sivas’a bağlamak için Selçuklular tarafından Çaltı Çayı üstüne yapılan tarihi köprü bölgenin önemli kültürel mirası olarak biliniyor.

İLGİLİ HABERLER