Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Samanyolu TV, Fethullah Gülen'e bağlı değilmiş



27.3.2017 12:51:42
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen "FETÖ çatı davası" 1 aylık aranın ardından yeniden başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen "FETÖ çatı davası" 1 aylık aranın ardından yeniden başladı. Tutuklu sanıklardan Alaattin Kaya ve Kazım Avcı'nın cezaevi aracının arızalanması nedeniyle gecikmeli katıldığı duruşmada sanık Dilaver Azim, Sincan Cezaevi’nden SEGBİS’le hazır bulundu. İlhan İşbilen'in görüş günü olduğu için talebi üzerine vareste tutulduğu bugünkü celseye Hidayet Karaca da çapraz sorgusunun yapılabilmesi için Silivri'den getirildi. Celse Hidayet Karaca'nın çapraz sorgusu ile başladı. Mahkeme Başkanı Selfet Giray, savcılık ifadelerinde "Herhangi bir bilgim yok, duymadım, katılmadım" derken kitabı ve bir TV programında örgüte sahip çıktığına dikkat çekip, Karaca'ya bu çelişkiyi sordu. Karaca şu karşılığı verdi: "Savcı örgüt olarak nitelendirdi. Ben örgüt olarak görmediğimi, kabul etmediğimi söyledim. Ben Hizmet Hareketi’nin veya Fethullah Gülen'in avukatı değilim. Kimi ilgilendiriyorsa ona sorulsun. Ben gazeteciyim ve STV'den sorumluyum. Banka, gazete, şirket vs. beni ilgilendirmez. Onları kim savunacaksa savunsun. Tekrar söylüyorum, Hizmet Hareketi’ni örgüt olarak görmüyorum. Şiddet hareketini görmedim. Hareketi, kanaat önderliğini Fethullah Gülen'in yaptığı, hoşgörü, barış hareketi olarak biliyorum."

DÖNEMİN BAKANI EGEMEN BAĞIŞ RİCACI OLDU”                     

Mahkeme Başkanı Giray'ın, STV yöneticisi olarak neden düşük maaş aldığı sorusu üzerine de Karaca, "Zihninizin arkasında ne var bilmiyorum, ama teşekkür ederim. Zira savcı yüksek maaş aldığımı iddia ediyordu. Sizce kaç para almam normaldir" dedi. Başkan, gazete ve TV'lerin Fethullah Gülen'e bağlı olup olmadığı sorusunu yöneltti. Karaca, "Bu medya organları Fethullah Gülen'i sevebilir, mesajlarını yayınlayabilir, ama ona bağlı olduğunu kabul etmiyorum" karşılığını verdi.            

Başkan Giray, bazı tanıkların, "Kimse bu kuruluşlara gazeteci olduğu için yönetici olmaz, Fethullah Gülen'in talimatıyla olunur" şeklindeki beyanlarını da sordu. Televizyon yöneticileri derneğini kurduklarında tüm TV yöneticilerinin kendisinden başkan olmasını istediğini anlatan Karaca, "Ben kabul etmeyince dönemin Bakanı Egemen Bağış ricacı oldu" dedi.           

“BAŞTA REŞAT PETEK KONUŞMUŞLAR, TARTIŞMIŞLAR”

Karaca, Başkan Giray'ın kumpas davaları ve 17/25 Aralık'la ilgili haberler ile illegal ses kayıtlarının yayınlanmasına ilişkin sorularını ise şöyle cevapladı: "Basının yaptığı görev sorgulanıyor. Niye böyle yaptınız diye sorulmaz. Eğer Balyoz, Ergenekon haberi yapılmışsa iddianame ise iddianameden yapmıştır. TV programı ise başta Reşat Petek konuşmuşlar, tartışmışlar."



İLGİLİ HABERLER