Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Hayır diyenlerin hatası çok çabuk moralleri bozuluyor9.4.2017 10:34:34
Sorun hayır diyenlerin hayır çıkacağına bir türlü inanamamaları ve çok çabuk morallerini bozmaları...

Türkiye'nin her yerinden gelen haberlere göre hayır oyları ciddi biçimde önde. Birçok araştırma şirketi bu gerçeği görüyor ve sonuçları yayınlıyor.

Adı çok bilinen anket şirketleri ise temkinli gidiyor. Bu şirketler genellikle durumun başa baş olduğunu söylüyor. Kimi yüzde 52 ile hayır'ın önde olduğunu kimi de yine yüzde 52 ile evet'in önde olduğu sonucunu aldıklarını belirtiyorlar. Yüzde 52 önemli bir rakam. Çünkü uluslararası araştırma sistemlerinde artı eksi yüzde 2 hata payı bırakılır. Anketlerde seçimlerdeki gibi kesin sonuç almak mümkün olmadığı için yapılan araştırmalarda mutlaka bir hata payı bırakılır. Bu da yüzde 2'dir.

Yani yüzde 52 dediğiniz sonuç 50 olabileceği gibi 54 de olabilir. Böylelikle eğer şirketler başa baş sonuç alıyorlarsa artı eksi 2'lik hata payının arkasına geçerek sonucu doğru bildiklerini söyleyebilirler.

Bugünkü konumuz bu değil, anketlerin hata payı yöntemini anlatmak için yazdım bunları.

Sorun hayır diyenlerin hayır çıkacağına bir türlü inanamamaları ve çok çabuk morallerini bozmaları.

Gözlediğim kadarıyla kamuoyunun önemli bir bölümü seçimle referandum arasındaki farkı görmüyor. Seçimde birinci çıkmak ve en çok milletvekilini kazanmak önemlidir. Seçimde yüzde 30'lu oranlarla tek başına iktidar olabilirsiniz. 2002'de bunu yaşadık.

Referandumda ise tek hedef yüzde 50'yi geçmektir.

Hayır'cı kesim yüzde 50'yi hiç hesaplamadan AKP'nin birinci çıkmasını esas alarak “referandumu da alırlar” endişesinde.

AKP'nin en çok oyu alması ile referandumu da kazanacağı inancının yanısıra asıl korku sandıklar açıldıktan sonra bu iktidarın “mutlaka bir numara çevireceğine” olan inancı da eklemek gerek. Nitekim pek çok hayırcı “Bunlar mutlaka bir şey yapar” diyor ve durduk yerde kendi moralini bozuyor.

Şunu belirtmeliyim; referandumda yüzde 50'yi geçmek gerekiyor. AKP bugüne kadar hiç yüzde 50'yi bulmadı. 7 Haziran seçimlerindeki oy oranı yüzde 40.9'du. 1 Kasım'ı gerçek sonuç olarak görmek yanıltıcıdır. Çünkü o günün koşullarında çaresiz kalan seçmenlerin bir bölümü AKP'ye kaymıştı ama şimdi durum böyle değil.

Tabii hayırcıların bir de MHP korkusu var. MHP'nin yarısının evet oyu vereceğine inananlar sonucun evet lehine olacağını düşünüyor.

Oysa MHP'nin çok büyük bölümünün hayır vereceği görülüyor.

Aynı şekilde Güneydoğu oylarında da evet'e kayma olacağı inancı taşıyanlar var. Ancak bölgeden gelen haberler daha önce AKP'ye oy verenlerin bile hayır'a kaydığını gösteriyor.

Sonuç olarak, kimsenin umutsuzluğa düşmesine moralini bozmasına gerek yok.

En son Gezici araştırma şirketi daha önce hayır oylarını yüzde 54 gösterirken şimdi evet oylarını yüzde 52 olarak açıkladı önceki gün. Ama buna itibar etmeyin. Son günlere girildiğinde bu tür oyunların oynanması şaşırtıcı değil. Hayır verecek olanların yapması gereken tek şey sakince sandığa gitmek oyunu kullanmak ve sayım saatinde sandığına sahip çıkmaktır. Bu kadar basit.

Can Ataklı / SözcüİLGİLİ HABERLER