Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Erdoğan hangi 'atları' değiştirecek?2.8.2017 10:42:37


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişimi ile ilgili olarak “istihbarat zafiyeti” vurgusu yapmıştı. “Zafiyetin sorumluları ile ilgili ne yapılacağı” sorusuna da “Dere geçerken at değiştirilmez. Şu anda bu sürecin içindeyiz” yanıtını vermişti.

Şimdi derenin geçilip geçilmediği tartışılıyor.

Birileri ise ince hesaplar peşinde. “Derenin daha geçilmediği” algısı yaratma çabasında. “Ulusalcılar darbe yapabilir” diyerek hedef şaşırtmaya çalışıyor.

İddiaların asıl sahibi CIA. Ama içerde de yandaşları olduğu çok açık. Bu iddiaları ortaya atanların istihbarat zafiyeti gösterenlerle (!) ilişkisi var mı bilemiyorum. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Daha dere geçilmedi, aman ha!” mesajı vermeye gayret ettikleri açıkça hissediliyor.

DEFOLULAR

Şu aralar telaş içinde olanlar var. Çoğu defolu. Sıranın kendilerine gelmesinden endişeliler. Patronları giderse kendilerinin de gideceğini biliyorlar. Paçayı kurtarmak için akla hayale gelmedik işler yapıyorlar.

Türkiye’yi yönetenler genelde defolu isimlerle çalışmayı pek sever. Defoları sayesinde onları kontrol altında tutacaklarını düşünürler.

Ama zaman içinde herkes birbirinin sırlarını öğrenmişse “pat” durumu ortaya çıkar.

Geçici ateşkes durumu yaşanır. Herkes fırsat kollar.

ZAMANLAMA

Şu anda böyle bir durumdan söz ediliyor. “Değiştirilecek atlar” konusunda rivayet çok. Kulislerde, “Her an sürprizlere hazır olun” sözleri duyulmaya başladı. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek.

İlk aşama bugün yarın belli olur. Nelerin olabileceğinin işaretleri gelir.

Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. OHAL yasaları (!) geçerli. Her an her şey olabilir!

HEMEN TEMİZLİK

Seçime kadar FETÖ’nün “siyasi ayağı”nın üzerine gidilmeyeceği önemli ölçüde netleşti. Ama önümüzdeki günlerde bürokraside yeni gelişmeler yaşanacağı konuşuluyor. Diyanet İşleri Başkanı veda etti. Nedenini bilmiyoruz. “Ama vedaların devamı gelebilir” yorumları yapılıyor.

“Kurban bayramına kadar bu iş bitsin” talimatı yürürlükte. Bu nedenle kulis faaliyetleri tam gaz sürüyor. Günün moda savunması şu: “Benim FETÖ ile ilişkim 17-25 Aralık’ta bitti”

 

Tabi yersen! Erdoğan’ın bu işin uzamasından rahatsız olduğu konuşuluyor.

HASSASİYET

Erdoğan’ın Perşembe günü AKP Genel Merkezinde yaptığı toplantıda söyledikleri pek tartışılmadı. Ama önemli. Sızan haberlere göre Erdoğan bakanları ve partilileri uyarmış. “FETÖ’yle mücadelede asıl isimlerin değil de sıradan insanların üzerine gidildiği yönünde şikâyetler var. Hem milletvekilleri hem teşkilat olarak bu şikâyetleri dikkate almak gerekiyor” demiş.

AKP’lilere Erdoğan’ın sözlerini sordum. Çoğu doğruladı.

İyi bir gelişme. Eleştirileri dikkate aldığı görülüyor.

***

KAVAKÇI HANGİ YEMİNİNE SADIK KALACAK!

Merve Kavakçı. 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi İstanbul Milletvekili seçildi. Nazlı Ilıcak türbanlı olarak Meclis Genel Kuruluna sokmaya çalıştı. Ama olmadı.

Bir süre sonra ABD vatandaşı olduğu ortaya çıktı. Çok sayıda evlilik yapmış da olan Kavakçı’nın, izin almadan ABD vatandaşı olması başına iş açtı. Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

Bu hanımefendi geçtiğimiz günlerde yeniden Türk vatandaşı yapıldı. Arkasından da Malezya’ya büyükelçi atandı.

Kavakçı’nın hala ABD vatandaşı olduğu ifade ediliyor. Bu bilgi doğruysa ortada bir garip durum var. ABD vatandaşı Türk büyükelçi kime çalışacak?

İŞTE O YEMİN

Bunu şunun için söylüyorum. ABD yasalarına göre ABD vatandaşı olan kişi şu yemini ediyor:

“Burada, önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyeti ve egemenliğini reddettiğime; bundan böyle ABD Anayasası'nı ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma; ABD'ye bağlılık ve sadakat göstereceğime; kanunun gerektirdiği hallerde ABD ordusuna hizmet vereceğime; kanunun gerektirdiği durumda sivil yönetim altında ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma ve bu yükümlülükleri özgür bir şekilde, akıl sağlığım yerinde ve samimi olarak üstleneceğime yemin ederim. Tanrı yardımcım olsun.”

Her şey ortada.

Merve Kavakçı Malezya’da hangi yeminine sadık kalacak?

İsmet Özçelik / AydınlıkİLGİLİ HABERLER