Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

TRT World ekibine 2 ay hapis cezası10.11.2017 15:51:07
TRT World çalışanı iki gazeteci ve iki yardımcısı 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bir sonraki duruşma 16 Kasım'a ertelendi.

 Myanmar’da 2 hafta önce gözaltına alınan TRT World çalışanı iki gazeteci ve onların iki yardımcısı bugün çıkarıldıkları mahkemede 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. TRT World ekibi, çekimler sırasında insansız hava aracı (drone) kullandıkları ve bu nedenle yasaları çiğnedikleri gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Singapurlu kameraman Lau Hon Men, Malezyalı muhabir Mok Choy Lin, tercümanları Aung Naing Soe ve şoförleri Hla Tin’den oluşan ekip bir belgesel projesi üzerine çalışıyordu.  Myanmar polisinin ekip hakkında ilk olarak, “ülkeye soktukları drone nedeniyle gümrük yasalarını çiğnemekten” soruşturma başlattığı ancak daha sonra soruşturmanın 1934 tarihli bir “uçak yasasına” çevrildiği bildiriliyor.

Ülkedeki gümrük yasasının üst ceza sınırı 3 yıla ulaşırken, uçak yasasında maksimum ceza 3 ayla sınırlanıyor. Reuters haber ajansının mahkemede bulunan muhabiri, TRT World muhabiri ve kameramanının duruşmada “suçlarını kabul ettiklerini” ve hakim tarafından tüm ekibin 2 ay hapisle cezalandırıldığını aktardı.

‘HAKİM HEPİMİZİ ŞOK ETTİ’

TRT World ekibinin savunmasını üstlenen avukat Khin Maung Zaw, “Ekip üyeleri, para cezasına çarptırılmayı umdukları için suçlarını kabul etti. Hakimin hapis cezası hepimizi şoke etti” dedi. Mahkemeye getirilişi sırasında gazetecilere açıklama yapan Malezyalı muhabir Mok Choy Lin, yasaları çiğnedikleri için üzgün olduklarını söyledi. Mok gözaltı sürecinin ise şeffaf olmadığını belirterek, “Bize hiçbir şey anlamadığımız kurmaca ifadeler imzalattılar” dedi.

İLGİLİ HABERLER