Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

"Türkiye İnternet Özgürlüğünde Geriledi"14.11.2017 16:30:58
ABD'li bir araştırma kuruluşu, yayınladığı 2017 İnternet Özgürlükleri Raporu’nda, Türkiye'de internet özgürlüğü açısından gerileme bulunduğunu belirtri. Raporda 'Ak Troller' olarak adlandırılan sosyal medya hesapları da geçti.

Raporda, Amerika dahil 18 ülkede bilgi kirliliği, dezenformasyon yöntemlerinin seçimleri etkilediği, kişilerin gerçeklere dayalı haberlere ulaşmasının engellendiği belirtildi. Dezenformasyon ve içerikle oynama çabaları, son 7 yıldır her yıl düşüş gösteren internet özgürlüklerinin bu yıl düşüşünde önemli rol oynadı.

İnternet Özgürlükleri Proje Direktörü Sanja Kelly’e göreyse devletler muhalefeti susturmak ve demokrasi karşıtı gündemlerini uygulamak için sosyal medyayı kullanıyor. Kelly, bu tür dezenformasyonun tespitinin ve bununla mücadele etmenin zor olduğunu belirtti.

İnternet Özgürlükleri 2017 raporu, 65 ülkedeki internet özgürlüklerini inceliyor. Bu 65 ülkede yaşayanlar, dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 87’sini oluşturuyor. Rapor, ağırlıklı oalrak Haziran 2016- Mayıs 2017 tarihleri arasındaki gelişmeleri ele almış.

Geçtiğimiz yıla göre, 7 ülke daha internet üzerinden bilgi dezenformasyonu ve manipülasyonu yaptı ve bu sayı 30’a çıktı. Paralı yorumcular, troller, sohbet robotları, asılsız haber yazan websiteleri, propaganda yapan basın kuruluşları, ülkelerin kullandığı yöntemler arasında.

Rapora göre, Türkiye’de de 6 bin kişi, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi AKP adına sosyal medyada muhalefet yanlılarını bastırmaya çalışıyor.

Raporda takip edilen 65 ülkeden 32’sinde, internet özgürlüklerinde düşüş görüldü. En fazla düşüşün görüldüğü ülkeler Ukrayna, Mısır ve Türkiye olarak belirlendi.

 

 


İLGİLİ HABERLER