Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Dev araştırma... En güvenilir kaynak radyo23.03.2018 22:05:34
Avrupa genelinde 26 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada en güvenilir medya mecrası radyo çıktı.


Sahte haberler ve çevrimiçi dezenformasyonun yayılımı üzerine AB çapında yapılan araştırmanın ilk bulguları yayımlandı. En dikkat çeken sonuç geleneksel medyanın dijital mecralara göre daha güvenilir bulunması oldu. 

Euroborameter’ın anketi kapsamında Şubat başında, 26 binden fazla AB vatandaşına sahte haber hakkındaki kanaatleri ve haber kaynaklarına olan güvenleri soruldu. İlk sonuçlar, katılımcıların %83’ünün sahte haberleri demokrasiye karşı bir tehlike olarak algıladığını gösteriyor.

EN GÜVENİLİR HABER KAYNAĞI RADYO

Araştırmanın dikkat çeken bulguları şu şekilde sıralandı:

  • Katılımcılar geleneksel medyayı en güvenilir haber kaynağı olarak görüyor: Radyo %70, televizyon %66, gazete ve haber dergileri %63 oranlarında güvenilir bulundu.
  • Katılımcıların %37’si hemen her gün sahte haberler ile karşılaşıyor ve bu kişilerin %71’i sahte haberleri tanımlamakta güçlük çekmiyor.
  • %85’lik bir kesim sahte haberleri ülkelerinde problem olarak görüyor ve %83 de genel olarak demokrasi adına bir problem olduğunu düşünüyor.
  • Sahte haberlerin yayılmasını engellemekte gazetecilerin (%45), resmi yetkililerin (%39) ve basın-yayın yöneticlerinin (%36) ana sorumluluğu üstlenmesi gerektiği düşünülüyor.
İLGİLİ HABERLER