Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Gazeteci örgütlerinden sert açıklama: Bahçeli, çizgiyi aştı26.6.2018 23:37:41
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin aralarında gazeteci ve yazarlarında bulunduğu isimleri hedef alan ilanına sendikalardan tepki geldi.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , gazeteci, yazar, anket şirketleri ve akademisyenleri eleştiren bir mesaj yayınladı. Tek tek saydığı isimlere ‘teşekkür’ eden Bahçeli, “Sizin gibiler olmasa hakikat, haysiyet, doğruluk, adamlık, ahlak, insanlık nasıl seçilir, ayırt edici vasfını nasıl gösterirdi” dedi.

Bahçeli'nin ilanına Türkiye Gazeteciler Sendikası ( TGS ) ile DİSK -Basın-İş'ten tepki geldi.

"BAHÇELİ ÇİZGİYİ AŞTI"

TGS, açıklamasında "MHP Lideri Bahçeli'nin kendisini eleştiren gazeteci ve yazarlara cevap verme hakkı elbette vardır. Ancak meslektaşlarımızı 'iftira kampanyası' yürütmekle suçlaması çizgiyi aşmaktır. İsim listesi yayınlayarak gazetecileri hedef gösterenlerden çekinmiyoruz, korkmuyoruz" ifadelerini kullandı.

"REJİM DEĞİŞTİ: İLK HEDEF GAZETECİLER-GAZETECİLİK"

Basın-İş açıklaması ise şöyle:

Seçimler sonrası nelerin değişeceğine ilişkin en hızlı yanıtı iktidarın siyasal ve ideolojik ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli verdi. Bahçeli, zaten baskı-sansür-zor altında gazetecilik yapmaya çalışan bir avuç gazeteci ve kurumu hedef gösterdi. Gerçeklerin açığa çıkması için kalemini, kamerasını , klavyesini dişine takan gazetecilerin yeni rejimde nasıl daha fazla baskı altına alınacağını açık etti. 

Bazı gazetelere verilen ilanda ve yayınlanan videoda Bahçeli, “teşekkür” kılıf ile aralarında gazeteci, yazar, anket şirketi sahibi isimleri üstü kapalı tehdit etti. 

Tehdit etti diyoruz…

Çünkü gazeteciler yazılarında, yorumlarında herhangi bir siyasi partiyi eleştirmek, kritik etmek hakkına sahiptir. Evrensel gazeteciliği “milli ve yerli” olarak yeniden inşa etmeye çalışan iktidar bloku MHP’nin son seçimde kritik rolünü nasıl kullanacağının da işaretini taşıyor. MHP’nin basın özgürlüğüne yaklaşımını sergiliyor. 

Tehdit etti diyoruz… 

Çünkü Devlet Bahçeli “yaptıklarını, yazdıklarını, yıktıklarını, yorumlarını hiç unutmayacağız” ifadeleri ile gazetecileri fişlediğini, takip edileceğini, yeni rejimde devlet içindeki güçlü konumları ile gazeteciliğin nasıl cendere altında tutulacağını söylüyor. 

Medyanın yüzde 90’ını elinde tutan ortağına rağmen, Bahçeli, gazetecileri tehdit ederek, halkın haber alma hakkını savunan, halkı bilgilendiren, farklı görüşlerin dolaşıma girmesini sağlayan yayın organlarının her şeye rağmen nasıl etkili olduğunu da itiraf etmiş oluyor.
Hakikatin gücü gazeteciliği savunanların yanında olacaktır. 
Gazeteciler gazeteciliğin arkasında duracaktır
Gazeteciler de gazetecilerin yanında…
Korkmuyoruz! İtaat etmiyoruz”İLGİLİ HABERLER