Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Yerel medya isyan etti... 24 gazete ortak manşetle çıktı31.10.2019 10:02:54
Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti, Kapadokya, Nevşehir ve Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti ile Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği’ne üye toplam 24’ten fazla yerel gazete, ortak manşetle “Yerel Basınına Sahip Çık” bildirisini yayımladı.

Bildiride, resmi ilanların yerel basın için önemine dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Giderek artan sıkıntılar, 2018 Temmuz’udan itibaren döviz kurlarındaki artış nedeniyle had safhaya çıkmıştır. Son bir yılda ikiye, hatta üçe katlanmıştır. Maliyetler artarken gazete gelirleri ise hızla düşmüştür ve düşmeye devam etmektedir.”

HAKSIZ REKABET

Resmi ilan alma hakkının “bedava” olmadığı ve ilan almak için “çok ağır koşullar ve yasaların” gerekliliği vurgulanan bildiride, “bağımsız bir medya için, ekonomik bağımsızlığın da olmasının gerektiğine” dikkat çekilerek  şunlar kaydedildi:

“Devlet İhale Kanunu’na göre ilana çıkılarak ihale yöntemi ile mal ya da hizmet alımı yapması gereken birçok kurumun yasal olmayan şekilde pazarlık ya da doğrudan alıma gittikleri görülmektedir. Bu durum Sayıştay raporları ile de sabittir. Devlet İhale Kanunu’nun delinerek yapılan alımlar sadece yerel basının kaynaklarını kurutmakla kalmamaktadır. Bu durum haksız bir rekabeti ortaya çıkardığından, ihalesiz alımlar devlete daha pahalıya gelmektedir. Yerel basın, sıkılmış tek yumruk halindedir ve Devlet İhale Yasası’nı delerek yok olma noktasına getirenler, hukuksal mücadelemiz ile bunun bedelini ödeyeceklerdir. Seni kör, sağır, dilsiz bırakmak isteyenlere karşı yerel gazetelerine, radyolarına, haber sitelerine sahip çık.” 

 İLGİLİ HABERLER