Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

CHP’nin basın-yayın kökenli milletvekillerinden ODA TV tepkisi…12.3.2020 13:57:33
CHP’nin basın-yayın kökenli milletvekilleri cezaevinde tutuklu bulunan ve yargılanan medya mensuplarına destek verdiler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın TBMM’de düzenlediği basın toplantısına İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç,  Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İzmir Milletvekili  Atilla Sertel, Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de katıldılar.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, MİT Kanunun 27. Maddesinin gazetecilerin tutuklanmalarına dayanak oluşturamayacağını vurguladı. “MİT Kanunu’nun 27. maddesi gazeteci arkadaşlarımızın suçlanmasına, cezaevine koyulmasına gerekçe değildir. CHP’nin gazeteci milletvekilleri olarak biz bu haberlerin altına imza atardık” diyen Özkan, şunları söyledi:

“Gazetecilik bir suç değildir. Odatv’nin kapatılması, gazeteci arkadaşlarımızın MİT Kanunu’nun 27. Maddesi  dayanak göstererek hapsanelere alınması, Türkiye’nin özgürlük, demokrasi  ortamına, barışına ve toplumun gerçeklerden haberdar olma hakkına karşı en ağır saldırılardan birisidir.

SUÇ DUYURUSUNU GEÇERSİZ SAYIYORUZ

MİT ve güvenlik birimlerinin suç duyurusunu geçersiz sayıyoruz. 27. madde var olan, bilinmeyen kendi iç düzeni içinde çalışmakta olan yapıyı korumaktadır ama ortaya çıkmış ifşa olmuş bir konuda ceza unsuru olarak kullanarak sopaya çevirmek Türkiye’yi açık cezaevine dönüştürmektir ki bunu kabullenmez mümkün değildir. MİT Müsteşarını uyarıyorum bu özgürlüklerin önüne MİT duvar örmeye kalkarsa, karşılarında aydınlığı savunan büyük kitleleri bulacaktır. Onların görevi özgürlüklerin önünü açmaktır. Gazetecilerin halkı bilgilendirme hakkını elinden alarak bir yere varamazlar. Biz özgürlükleri halkın haber alma hakkını sonuna kadar savunacağız.”

Tutuklu bulunan Odatv yazarları Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’la Ergenekon davası sürecinde birlikte cezaevinde bulunduklarını anımsatan Özkan, “Onların şu an içinde bulunduğu durum burnumun direğini sızlatıyor“ dedi.

ÇÖLLEŞEN TÜRKİYE ÖNCE TEK ADAM REJİMİNİ VURUR

Mesleklerinin gereğini yaptıkları için gazetecilerin cezaevine atılmasının Türkiye’yi çölleştireceği uyarısında bulunan Özkan, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Çölleşen Türkiye önce onu gerçekleştirenleri, saray rejimini, tek adam rejimini vurur. Biz gazeteciliği güvenlik bürokratlarından, savcılardan, MİT Müsteşarlığından öğrenecek değiliz. MİT Müsteşarına sesleniyorum, bu suç duyurusunu geri çekmelidir, gazetecilik suç değildir. Saraya sesleniyorum, gazetecilerin önünü kestiğiniz o çöl sizi yutacaktır. Halkın haber alma hakkı için mücadele veren bütün gazetecileri selamlıyoruz, onlarla birlikteyiz.”

ADİL, DÜZGÜN, ÖZGÜRLÜKLE YARGILANSINLAR

Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteciler için özgürlük isteyen Özkan, pasifist eylemlerde bulunarak, gazetecilerin özgürlük haklarını savunacaklarını da sözlerine eklerken, tutuklu gazetecilerin adil, düzgün ve özgürlüklerle yargılanması gerektiğinin altını çizdi.

 

TARİH ÖNÜNDE ONLAR KAYBEDECEK, BİZ KAZANACAĞIZ

 Gazetecilerin cezaevi kapılarında işini yapamaz hale getirildiğini vurgulayan Tuncay Özkan, “ Medya mensubu olmak, suç örgütü üyesi olmak değildir. Kimseden emir almayız, kimsenin talimatı ile haber yapmayız, halkın haber alma hakkını sonuna kadar savunuruz . Şunu unutmasınlar, tarih önünde onlar kaybedecekler, biz kazanacağız. Bizim haberlerimiz kalacak ama onların cezaevi ile ıslah yöntemi yok olup gidecek. Gazeteciliği ıslah etmek gibi bir düşünce varsa, kendilerini Türkiye’nin efendisi sayanların, saray rejiminin ıslah edilmesi gerekiyor” diye konuştu.İLGİLİ HABERLER