Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

İş yükü asistan hekimlerin performansını düşürüyor9.11.2017 10:04:37
Bir araştırma, haftada 90 saatin üzerinde çalışan asistan hekimlerin nörodavranışsal performanslarını, kanında yüzde 0.04-0.05 gram alkol bulunan içki içmiş bir kişinin performansı düzeyinde olduğunu gösteriyor.

Geçen hafta aynı gün içinde üç hekimin intihar etmesi hekimlerin çalışma süre ve koşullarını yeniden gündeme taşıdı.

Nöbet, icapçılık gibi çalışma düzenlerinin hekimlerin iş yükünü artırdığı ve üstelik bunun maddi karşılığının ödenmediği de biliniyor.

Diğer iş kollarında ve mesleklerde haftalık yasal çalışma süresi 45 saat iken, hastanelerde asistan hekimler sıklıkla 100 saatin üzerinde çalışıyorlar. Üstelik bu durum neredeyse bütün asistanlık süresi boyunca da devam ediyor.

Sorunun hem hekimler hem de hastalar açısından ne gibi ağır sonuçlara yol açabileceği tahmin edilebilir.

Sol'un haberine göre bu konudaki bir araştırma şunu gösteriyor: Haftada 90 saatin üzerinde çalışan asistan hekimlerin nörodavranışsal (dikkati yoğunlaştırma, refleks süresi gibi) performansları, kanında yüzde 0.04-0.05 gram alkol bulunan içki içmiş bir kişinin performansı düzeyinde, hatta bazı bakımlardan daha bile aşağıda. Burada sözü edilen alkol miktarı Avrupa’da kişinin araba kullanamayacağını belirleyen sınırdır.

Demek ki asistan hekimlerimizin tabi olduğu çalışma koşullarının yol açtığı nörodavranışsal performans düzeyi araba kullanmalarına izin vermeyecek derecede kötü.İLGİLİ HABERLER