Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Soğuk havalarda nasıl beslenmeliyiz...07.01.2017 19:46:35
Kış aylarında ve soğuk havalarda hem hastalıklardan korunmak hem de kilomuzu dengede tutmak için beslenme son derece önemli.

Siz de kışa özel beslenme önerileri ile sağlıklı kalabilirsiniz.

1. Kışın vücut direncini artıran ve hastalıklarla savaşmak için C vitamini ihtiyacını karşılayan taze meyve sularından içmek oldukça faydalı. Taze sıkılmış elma, greyfurt, mandalina ve portakal gibi meyvelerin suyunu içebilirsiniz. Meyvelerin suyu sıkıldıktan sonra hemen içilmesi içerisindeki vitaminin kaybolmasını önlüyor.

2. Kış aylarında hava sıcalığı düştüğü için metabolizmamız otomatik olarak daha yağlı ve şekerli besinlere yönelebilir. Bu durum da bizi kilo almaya daha meyilli bir hale getirebilir. Bunu önlemek için tam tahıllı besinlere yönelmekte fayda var. Kepekli pirinç, kepekli makarna ve kepekli ekmek türleri daha kaliteli beslenme alışkanlıkları geliştirmeye yardımcı olur.

3. Kış sebzeleri olan pırasa, ıspanak, kereviz ve lahana gibi çeşitlere sofranızda yer vermelisiniz. Bu sebzeler daha iyi bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardım eder.

4. Kahvaltı konusunu kış aylarında da ihmal etmemek gerekiyor. Her gün düzenli kahvaltı yaparak daha dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkün. Kahvaltıda protein ve lif zengini yiyecekler metabolizma hızını artırıyor.

5. Soğuk algınlığına karşı etkili olan E vitamini yönünden zengin bir beslenme programını kış aylarında uygulayabilirsiniz. Böylece hastalık ve virüslerden korunmuş olursunuz. E vitamini içeren kurubaklagiller ve yeşil yapraklı sebzelere sofranızda yer açın.

6. Kış mevsiminde sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanarak hem formunuzu korumak hem de sağlıklı kalmak mümkün. Sebze ve meyveleri posası ile birlikte tüketmek bağırsak faaliyetlerini artırarak daha kolay bir sindirim sağlar. Havuç, brokoli, maydanoz, kabak ve elma tüketmeye özen gösterin.

7. Kışın vücut ısısını dengede tutmak için bol su tüketmeyi unutmayın.

İLGİLİ HABERLER