Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Ekmek bu kadar zararlı mı?2.2.2017 06:30:14
Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'de üretilen ekmeklerin sağlıklı olmadığını açıkladı. Bunun üzerine yıllardır ekmeğin sağlığa zararlı olduğunu söyleyen Prof. Canan Karatay, yeni açıklamalar yaptı.

Prof. Canan Karatay, Gülben Ergen'e konuştu. Hürriyet'te yayınlanan röportajda Karatay, ekmeğin neden bu kadar zararlı olduğu sorusunu yanıtlarken çarpıcı bilgiler verdi. 

İşte Karatay'ın açıklamaları: 

Morfinman gibi bırakamıyorsunuz

Ekmekte kullanılan un, katkı maddeleri ve ekmeğin yapılış şekli zararlı. Buğday hibrit. Un rafine. Ayrıca unda ortalama yüzde 10 katkı maddesi var ve bakanlık tarafından onaylı. Bana göre bu yanlış. Bu katkı maddelerinin arasında bromür denen ve çok tehlikeli bir ağır metal içeren madde de var. Hiçbir şey girmese o vücuda giriyor. Beyaz ekmekte de var, tam buğday ekmeğinde de, diğerlerinde de... Tabii bir de endüstriyel maya kullanılıyor. O da çok tehlikeli. Bu kadar tehlike bir araya gelince ortada faydalı bir şey kalır mı? O yüzden yemeyin diyorum. Ceviz, fındık, zeytin gibi hakiki besin değeri olan şeyler tüketin. Ekmek sizi 2 saat sonra acıktırıyor. İki dilim tam buğday ekmeği, şekerinizi iki çorba kaşığı toz şekerden daha fazla yükseltiyor. İçindeki modern buğday glüteni çok fazla. Bu glüten bağırsaklarda sindirildiği zaman 23 bin türlü yabancı protein üretiyor. Bunlar bütün otoimmün hastalıkların temelini atıyor. Ve beyinde morfin reseptörlerine bağlanıyor. Morfinman gibi bırakamıyorsunuz, sonra “Ben ekmeksiz doyamam” demeye başlıyorsunuz. Ekmek gelenektir diyorlar. Ben de diyorum ki geleneksel Türk yemeklerine dönün. Gelenek, dünyada az miktarda bulunan, Yaradan’ın Anadolu topraklarına lütfettiği siyez, kavılca, karakılçık gibi atalık buğdayların taş değirmende öğütülmüş unundan lavaş ya da çörek, pide gibi yapılandır. Fabrikasyon olmayandır. İnsanları kandırıyorlar maalesef.

 

Dünya Sağlık Örgütü, en kötü ekmeğin Türkiye’de üretildiğini söyledi. Ben de “Ekmek yemeyin” diyerek bunlara dikkat çekiyorum. Eğer siz 3 yaşındaki çocuğa ekmek verip bir de üzerine çikolata kreması sürerseniz, o çocuk ileride karaciğer yağlanması sorunuyla karşılaşır ve hastalıkların temeli atılmış olur. Anneler eğer hamilelik dönemlerinde bunları yerse, çocuklarının ileride bu hastalıklara yakalanma ihtimalleri de çok artar. Amerikan Kalp Derneği, 2016 yılının Ağustos ayında bir bildiri yayınladı ve “Çocuklarınıza 2 yaşına kadar şeker vermeyin” dedi. “Çocuklarınıza 2 yaşına kadar şeker verirseniz çocuklarınız ileride kalp hastası olabilir” dedi. Bu çok doğru. Çocukların pankreasları bir senede, karaciğerleri ise beş senede gelişir.İLGİLİ HABERLER