Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Nisan yağmurunda ıslanmanın sağlık için çok önemli faydaları...21.4.2017 23:03:12
Nisanda yağan yağmurun, vücuda zindelik ve enerji kazandıran kullanılabilir demir maddesi içerdiğini belirten uzmanlar, yağmur altında dolaşınca vücudun demir miktarının yükseleceğini söylüyor.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, "Nisanda yağan yağmurlar, vücuda zindelik ve enerji kazandıran kullanılabilir demir maddesi içerir. Nisan yağmurlarıyla, kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarı, en doğal yoldan geri kazanılabilir" dedi.

Köse, toprağın ve bitkinin, gelişim dönemleri nisanda suya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Nisanda yağan yağmurların bu gelişimi hızlandırdığı için bereketli olduğunu belirten Köse "Bu dönemdeki yağışlar, gübrenin toprağa daha hızlı karışmasını sağlar. Ürünün hem kalitesini hem de verimini artırır" diye konuştu.

HAVA KİRLİYSE ZARARLI

Nisan yağmurunun altında durulması önerisinde bulunan Köse "Nisanda yağan yağmurlar, vücuda zindelik ve enerji kazandıran kullanılabilir demir maddesi içermektedir. Nisan yağmurlarıyla, kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarı, en doğal yoldan geri kazanılabilir" ifadelerini kullandı. Yaşlıların el, yüz ve saçlarına yağmur suyu sürülmesinin de faydalı olacağını belirten Köse "Mümkünse yağmur öncesinde kanınızdaki demiri ölçtürün, ıslana ıslana dolaştıktan sonra kanınızdaki demiri tekrar ölçtürün. Aradaki farkı net olarak göreceksiniz" dedi. Köse havası kirli yerlerde faydadan çok zararlı olabileceği yönünde de uyardı.İLGİLİ HABERLER