Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Otizmi müzikle aşıyorlar13.5.2017 17:52:19
İstanbul Bağcılar Lokman Hekim Özel Eğitim Uygulama Merkezi 2011'de kuruldu. Çocukların eğitimi için kurulan okulda, 139 öğrenci, 72 öğretmen görev yapıyor. Okulda, orta ve ağır derecedeki otizmli çocuklara hizmet veriliyor.

Servislerle evlerinden alınan öğrenciler, güne enerjik başlamak için önce sabah sporu yapıyor. Ardından 09.20'de başlayan derslerde, çocuklar kendileri için özel hazırlanmış bireysel programlar çerçevesinde sınıflarda eğitim alıyor. 11.20'de yemek arasına giren okulda, eğitim 14.10'da sona eriyor. Çocuklar, servislerle evlerine bırakılıyor.

Bağcılar Lokman Hekim Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Nasuh Deveci, yaptığı açıklamada, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki çocuklara 14 yaşına kadar eğitim verildiğini belirterek, sonraki aşamada da çocukların iş okullarına ya da mesleki uygulama merkezlerine yönlendirildiğini söyledi.

Müzik öğretmeni Sinan Arsel de, ilk başladıklarında çocuklarla ne yapacaklarını tam olarak bilemediklerini, gerekli imkanlar sağlandığı, olanaklar yaratıldığı zaman bir şeylerin olabildiğini gördüklerini anlattı.

İçlerinde müzikal açıdan çok özel yeteneği olan absolut kulağa sahip çocukların da bulunduğunu ifade eden Arsel, şunları kaydetti:

"Özel eğitimde ne olursa olsun çocuğun ilgi alanını yakalamak çok önemli. Müziğe ilgisi olan çocuklarla bu alanda çalışmaya başladığınızda, onların davranış problemlerinde düzelmeler gözlüyoruz.."

"Biz bize yeteriz"

"Gökkuşağının Anneleri" grubunda yer alan Ayten Bilgin Balcı, 13 yaşındaki kızı Azra Doğa'nın 5 yıldır bu okula devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Otizm çok zor. Doğa da zor ve aktif bir çocuk. Özellikle ben sıkıntı çekiyorum. Bu nedenle okuldaki müzik grubuna katıldım. Çok zevkli geçiyor."

Arzu Temel de, 11 yaşındaki oğlu Eren'in 6,5 yıldır bu okulda eğitim aldığını belirterek, "Okula başlamasıyla algılaması düzeldi" dedi.

İLGİLİ HABERLER