Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Şu ana kadar yapılan en geniş çaplı araştırma: İşte cevizin vazgeçilmez faydaları1.10.2017 17:48:15
Ceviz ile ilgili şu ana kadar yapılan en geniş çaplı araştırma Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden geldi.

 Dr. Lenore Arab önderliğinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, ceviz tüketimi hafıza, konsantrasyon ve bilgi işleme hızı testleri dahil olmak üzere bilişsel fonksiyon testlerinde performansı artırabiliyor.

 

Araştırmalar gösteriyor ki cevizde bilişsel fonksiyonun korunmasına katkıda bulunan aktif bileşenler bulunuyor. Cevizin içinde yüksek antioksidan, 7 farklı mineral ve vitaminlerin bileşimi, beyin ve kalp üzerinde faydaları bulunan bitki esaslı yağlar yer alıyor.

Ulusal Sağlık ve Beslenme Değerlendirme anketlerinden elde edilen tüm bilişsel verileri içeren tek çalışma olduğunu kaydeden ceviz araştırmacıları, Dr. Arab ve Dr. Alfonso Ang, daha fazla ceviz tüketen katılımcıların altı testten oluşan seride anlamlı ölçüde daha iyi performans sergilediklerini tespit etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2012'de yayımladığı bir makaleye göre, dünya genelinde her yıl tahmini 7.7 milyon kişi demans (bunama) hastası oluyor. Türkiye'de ise, 65 yaş üzerindeki nüfusun oranının yüzde 8 olduğu düşünüldüğünde, 400 bin kişinin Alzheimer hastalığından muzdarip olduğu tahmin ediliyor.İLGİLİ HABERLER