Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

"Şehir Hastaneleri Uygulaması toplumsal sağlığı hedef alıyor!"18.11.2017 17:21:06
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube, Şehir Hastanesi Uygulaması (ŞHU) ile ilgili yapmış olduğu anket çalışmasının sonuçlarını şube binasında düzenlendiği basın toplantısıyla duyurdu.

Anket sonuçlarına göre sağlık emekçilerinin yüzde 57’si şehir hastanelerinin kamu yararı düşünülerek yapılmadığı ve yüzde 56’sı gereksiz ve zararlı olabileceği kanısında. Sağlık emekçileri, zararlarına ilişkin olarak Ankara’da iki bölgede toplanmış olan sağlık hizmetinin deprem, kasırga vb. kitlesel krizlerde erişimde güçlüğe neden olmasını, ayrıca trafik sorununun ciddi risk taşığına dikkat çekiyor.

Sağlık emekçilerinin yüzde 73’ü ŞHU’nun kendilerine danışılmadığını ve yağpılacak değişikliklerin alanında deneyimli kadrolara danışılması gerektiğini belirtiyor.

ŞHU ile sağlık hizmetinin kamusallığın dışına çıkacağını belirten sağlık emekçisinin oranı yüzde 45 iken, ŞHU’nun özelleştirme olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 48, “yap-kirala-devret” modelinin özelleştirmenin bir türü olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 52.

Yapılan ankette sağlık emekçilerinin yüzde 63’ünün çalışma koşullarının kötüleşeceğini, yüzde 41’i ise güvencesizliğin artacağını belirtiyor.

Ayrıca, ŞHU’nun ulaşım sorunu yaratacağını belirten sağlık emekçilerinin oranı ise yüzde 82 ve işyerine yakın olma gerekçesiyle taşınma gerekliliğinden dolayı konut sorunu yaşayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 80. Bilkent ve Etlik şehir hastanelerine ilişkin hazırlanan ÇED raporlarına bakıldığında bu durum en temel sorunlardan bir tanesi.

Şehir hastanelerinin etrafında kurulacak olan çevreyle birlikte hastane çevresinde yaşamak zorunda kalacak olan sağlık emekçilerinin yüzde 72’si ise kentten soyutlanacağını düşünüyor.

Anket sonuçlarını değerlendiren SES Ankara Şube Eş Genel Başkanı Rona Temelli, dünyada vazgeçilen şehir hastanelerinin Türkiye’de uygulanmaya başlandığının altını çizdi. Temelli, ŞHU’ya ilişkin yapılan anketin sonuçlarına göre sağlık emekçilerinin sağlık hizmetinin özelleştirileceğini, koşulları iyileştirmeyeceğini, güvencesizliği artıracağını ve kamu yararı düşünülmeden yapıldığı kanaatinde olduğunu belirtti. Ayrıca Temelli, emekçiler piyasalaşmayı olumsuz bulurken, ŞHU ile nitelikli sağlık hizmeti olmayacağını belirttiğini vurguladı.

Temelli, hastanelerin “otel” gibi pazarlandığını belirterek “Hastane içinde yaşanacak en büyük sorun acil hastalarda erişim sorunu. Klinikler arası mesafe çok fazla olacak” dedi. Mersin’de faaliyete geçen şehir hastanesinde sağlık çalışanlarına ginger adlı aracın verileceğini belirten temelli “Bu nitelikli sağlık hizmeti değil” dedi.

“Devletleşen AKP’nin sağlık yönünde yaptığı değişikliklerde yaptığı ilk şey yönetmelik değişiklikleri yapmak”diyen Temelli ŞHU’ya ilişkin olarak daha öncesinde gereken yönetmelik değişikliklerinin yapıldığını belirtti. Temelli “ŞHU toplumsal sağlığın hedef alındığı bir projedir” diyerek önümüzdeki dönemde toplumun tüm kesimleriyle birleşik bir mücadele yürüteceklerinin altını çizdi.İLGİLİ HABERLER