Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Bilim insanlarının yeni keşfettiği hücre kilo almayı ve yaşlanmayı engelleyebilir23.6.2018 17:59:05
Yağ oluşumunu engellemek üzere çalıştığı anlaşılan bir hücrenin bazı sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılabileceği belirtiliyor.

Bilim insanları yağ hücrelerinin oluşumunu baskılayabilen yeni bir hücre keşfettiler. Bu hücrelerin nasıl çalıştığının anlaşılması, diyabet ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde önemli bir ilerleme sağlayabilir.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre insanlarda ve farelerde yağ dokusunda bulunan bu hücre, yağ hücreleri yaratmak yerine aslında onların oluşumunu engellemek için çalışıyor.

Yeni keşfedilen hücrenin özellikle tip 2 diyabetin ve obezitenin kontrol altına alınmasında rol oynaması bekleniyor. Bu hastalıklar kalp rahatsızlığı, inme gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

Çalışmanın araştırmacılarından Bart Deplancke'nin yaptığı açıklamaya göre bu hücre yaşlılığın etkilerinin geciktirilmesinde de kullanılabilir.

"Yağ hücresinin oluşumunu kontrol etmek yalnızca metabolik sağlığın geliştirilmesi için değil aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmek içinde önemli olabilir" diyen Deplancke, kemik iliği ve kas gibi birkaç dokunun zaman içinde yağ hücreleri biriktirdiklerini anımsattı.İLGİLİ HABERLER