Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Obezite cerrahisine yakın takip12.1.2019 20:39:17
Sağlık Bakanı Koca, "Sertifikası olmayan doktor ameliyat yapamayacak. Onaylanmayan ameliyatlara SGK geri ödeme yapmayacak" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, obezite ve sezaryen gibi ameliyatların artık onay sürecinden geçirilmeden yapılmayacağını söyledi.

Yeni dönemde obezite cerrahisine yönelikbaşlattıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Koca, 2015 yılından bu yana 44 bin 453 hastaya obezite ameliyatı yapıldığını söyledi. Sadece geçen yıl 15 bin 800 kişinin ameliyat edildiğini kaydeden Bakan Koca “Bu ameliyat bahsedildiği gibi çok masum, herkesin yapması gereken bir ameliyat şekli değil. Riski olan önemli bir girişim. Her isteyenin ameliyat edilmesi asla gerekmeyen bir ameliyat şekli” dedi. Sağlık Bakanı Koca, kimlerin ameliyat yapacağı ve kimlerin ameliyat olabileceği konusunda bazı kriterler belirlediklerini belirtti.

“SERTİFİKAN YOKSA YAPAMAZSIN”

Ayrıca, bir obezite merkezi tanımlayacağız. Bu obezite merkezi özel sektörde de tanımlanabilir. Ancak, ameliyat onaylarının hepsi obezite merkezlerinden geçmesi gerekiyor. Hangi hastanede yapılacağının da standardı olacak. Her hastanede ve her cerrah tarafından yapılmayacak. Sertifikası olan hekim her yerde ameliyat yapabilir. Ama ameliyatın yapılabilir olduğu hastaneleri de biz tanımlayacağız. O hastanelerde, sertifikası olan herkes ameliyat yapabilir olacak. "Ey hekim sertifikan yoksa yapamazsın" diyoruz.

“OBEZİTE GENELGESİ HAZIRLIYORUZ”

Sağlık Bakanı Koca,  obezite cerrahisi alanında çalışmalarını yürüten STK’larla bir araya geldiklerini söyledi. Derneklerle ve paydaşlarla bununla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Koca "Kendi başımıza yol alalım istemiyoruz. Yaklaşımımız bu. Şu an bir genelge hazırlanıyor. Görüşmeler devam ediyor. Ancak çok uzamayacak" dedi.

SGK SADECE BAKANLIĞIN KARAR VERDİĞİ SEZARYENİ ÖDEYECEK

Onay mekanizmasında da Bakanlığın dijital ortamda bir takım esasları olacağını belirten Bakan Koca, "Dijital ortam dediğimiz mesela e-Nabız üzerinde olacak. Nasıl MR ve tomografide benzer bir şekilde onay mekanizması devreye giriyorsa orada da devreye girecek. Bunu birçok hastalık için de yapıyor olacağız. Mesela, sezaryende yapacağız. İlerleyen dönemlerde sezaryende de onay mekanizması benzer şekilde devreye girecek" diye konuştuİLGİLİ HABERLER