Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Ankara'nın en eski sağlık kuruluşu yok ediliyor11.2.2019 17:17:58
1881'de kurulan Ankara’nın en eski sağlık kuruluşu olan Numune Hastanesi şehir hastanesine taşınacak. İsmi dahi kullanılmayacağı için köklü bir kurum daha yok olacak.

Ankara’nın en eski sağlık kuruluşu olan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1881 yılında Gureba Hastanesi ismi ile açıldı ve günümüze kadar kesintisiz hizmet verdi.

Bilkent’e yapılan şehir hastanesine taşınacağı açıklandığından beri tartışmalara neden olan Numune Hastanesi'nde sona gelindi.

Atatürk Hastanesi'nin Şehir Hastanesinde hizmete başlaması ile Numune hastanesi de 1 ay içerisinde şehir hastanesine taşınacak. 

138 yıldır Ankara Sıhhiye’de hizmet veren Numune’nin taşındıktan sonra binalarının ve arazisinin ne yapılacağı da netlik kazanmış değil.

Ankara’nın en fazla acil hastasına bakan, şehir merkezinde bulunan Numune Hastanesinin taşınmasıyla acil hastaların sağlık hizmetine ulaşımındaki sorunların nasıl çözüleceği ise bilinmiyor.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES)  Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım, “Bugün Ankara’nın en çok acil kapasitesini karşılayan 3 hastane var. Bunların en büyüğü günde 1200-1500 acil hastaya bakan Numune. Bu hastaları şehir hastanelerine devrettiğinizde sağlığa ulaşımda sıkıntıların yaşanacağı ortada” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan da Numune Hastanesinin önemine dikkat çekerek, “Hayatımızın her noktasında mutlaka yollarımızın kesiştiği Ankara Numune Hastanesi'ni kapatılmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” diye konuştu. 

 İLGİLİ HABERLER