Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

1 milyon kişinin banka bilgileri çalındı17.2.2017 14:18:39
İstanbul‘da başkalarına ait kredi kartı, banka hesabı ve kimlik bilgilerini ele geçirerek 13 milyon liralık vurgun yapan 16 kişilik dolandırıcılık çetesi yakalandı.

Dolandırıcıların 1 milyon kişinin kredi kartı, banka hesabı ve kimlik bilgilerini ele geçirdiği tespit edildi. Şüpheliler arasında çağrı merkezi çalışanları da var.

Çok sayıda mağdurun  banka hesaplarından bilgileri dışında para çekildiğini ve harcama yapıldığını belirterek şikayetçi olması üzerine polis soruşturma başlattı. Şebeke 6 ay boyunca teknik ve fiziki olarak takip edildi.

Şubat ayının ilk haftası farklı tarihlerde şebekeye düzenlediği operasyonlarda toplam 16 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan aramalarda 6 dizüstü bilgisayar, 10 harddisk, bir miktar para ile çok sayıda flash bellek ve cep telefonları ele geçirildi.

Şebeke şöyle çalışıyor; internet üzerinden özel bir sistemle kendi kullandığı numarayı bankaların çağrı merkezi numaraları gibi göstererek aramalar yapıyor. Şebeke elemanları kendilerini banka görevlisi olarak tanıttıktan sonra aradıkları kişinin tüm kişisel bilgilerini telefonda doğrulayıp güven oluşturuyor. Bunun üzerine ‘Hesabınızdan şüpheli işlemler yapılmış, işlemlerin iptali için cep telefonunuza gelen şifreyi bizimle paylaşın’ diye gelen şifreleri alarak hesaplarındaki paraları internet bankacılığı üzerinden şebekenin diğer üyelerine yolladığı ve kısa sürede çok sayıda el değiştirerek paranın çekildiği belirlendi.

1 milyon kişinin bilgilerini kopyalamışlar

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ele geçirdiği hard disklerde yaptığı incelemede yaklaşık 1 milyon kişinin adı, soyadı, TC kimlik numaraları, adresleri ile kullandıkları kredi kartlarının ilk ve son 4 hanelerinin olduğu bilgileri buldu. Polis ekipleri ele geçirdiği dijital verileri incelemeye devam ediyor.

1 yılda 13 milyon liralık vurgun

Polis ekipleri şebeke üyelerinin banka hareketlerinde yaptığı incelemelerde ilk belirlemelere göre 1 yılda yaklaşık 13 milyon liralık hareket belirledi. Bunun üzerine Tapu Müdürlükleri ve ilgili birimlere şüphelilerin üzerlerine kayıtlı bulunan ev ve araçların bilgilerini istedi. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 16 kişi adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden şebeke lideri olduğu iddia edilen Metin E. ve bankada çalışan şebeke üyesi İsmail Y.’nin de aralarında bulunduğu 11 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerin bankamatiklerden para çekmesi güvenlik kameralarına yansıdı.İLGİLİ HABERLER