Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

TUS başvuruları başladı: Ücretlere fahiş zam!28.2.2017 18:49:57
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ilkbahar dönemi için başvurular başladı. Başvuru ücretine her sene yapılan zamlar ise eleştiri konusu.


ÖSYM tarafından yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) için ilkbahar dönemi sınav başvuruları bugün başladı.

Görkem Kınacı'nın Evrensel'deki haberine göre sınava tıp öğrencileri ve tabipler 7 Mart’a kadar başvurabilecek. Ancak başvuru ücretlerine her sene yapılan zamlar eleştiri konusu. Bu dönem sınav ücreti 300 lira oldu.

TUS BAŞVURUSU İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre sınava girecek adaylar, 2017 - TUS Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formu'na başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşacak.

Formları dolduran adaylar sitede adresleri belirtilen başvuru merkezlerinden birine resmi iş günü ve resmi iş saatleri arasında giderek formları teslim edecek. Adaylar, bunun ardından sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacak. Ödemeler ÖSYM’nin web sitesinden kredi kartı ya da banka kartıyla da yapılabilecek.

SINAVIN DAKİKASI 1 LİRA

TUS başvuru ücreti, diğer geniş katılımlı sınavların ücretlerini açık ara farkla geride bıraktı. Tıpta Uzmanlık Sınavı 150’şer dakikalık iki bölümden oluşuyor. 300 liralık sınav ücreti göz önüne alındığında sınavın adaya maliyeti dakikada 1 liraya geliyor.

Sınava girecek adaylar 2015’te 100 lira öderken 2016’da 220 lira ödedi. 22 Nisan 2017’de yapılacak sınava katılmak isteyen öğrenciler ise Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri sınavları için 150’şer yani 300 lira başvuru ücreti ödeyecek.

Girebilmek için 6 yıllık tıp eğitimini tamamlamanın şart olduğu sınava her dönem 10 bin dolayında aday başvuruyor. Bunların büyük çoğunluğunu ise okulu yeni bitmiş ve bir kaç ay herhangi bir geliri olmadan sınavı bekleyen yeni mezunlar oluşturuyor. Yüksek sınav ücreti en çok da bu kesimi etkiliyor.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

TUS başvurusu için fahiş fiyat, Twitter ve Facebook başta olmak üzere sosyal medyada eleştiri konusu oldu. Ekşi Sözlük yazarları da duruma şöyle tepkiler verdi:

"peki bu artış neden, hatalı sorular mı azaldı? soruları hazırlayan yeni komiteler mi kuruldu ve başlarına bilirkişiler yerleştirildi? sınav sonrası açılan ve süreci aylarca uzatan davalar için çözümler mi geliştirildi?
cevapları hayır." converse giyen doktor

“sınav kağıtlarını ithal ediyoruz galiba dolarla başka bir şekilde izahı yok.” misafirhavlusu

“adamlar esnaf kafasıyla doktorları sınavı tabi tutuyor. sonra da vay efendim doktor midemde spanç unuttu yok efendim sanayide dökme demirden platin yaptı. rezalet gibi bir rezalet daha.
- bunlarda para vardır nejdet, 300-500 allah ne verdiyse kapat gitsin.
kafa bu.”  gokte bulut yan yan gider

“rezalet gibi rezalettir.
nasılsa bu sınavın bir alternatifi yok, nasılsa girecekler öyleyse vuralım kırbacı.” kayranin kedisi

“ösym'nin gelir gider tablosunu görme isteği uyandıran rezalettir. gerçekten yaptıkları işin maliyeti nedir acaba? hele de tus gibi her şehirde olmayan, sınava gireceklerin yol ve konaklama gibi masraflarının da olduğu bir sınav için büyük ayıptır.” pismiselma

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Sınav ücretlerindeki artışla ilgili change.org’ta imza kampanyası başlatıldı.İLGİLİ HABERLER