Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Sabahat Akkiraz’ın 47 yıllık birikiminden bir dostluk armağanı…15.3.2017 13:41:23
Sabahat Akkiraz yeni albümünden eserlerle Yön Radyo’da yayınlanan Başak İkiz ile Güzelleme programına konuk oldu. Dinleyicilerden yoğun ilgi gören Sabahat Akkiraz yeni albümünden eserler eşliğinde Başak İkiz’in sorularını yanıtladı.

47 YILLIK DOSTLUK

Halk Müziğinin usta sesi Sabahat Akkiraz, müzik yaşamının 47 yıllık birikimiyle önemli bir albüme daha imza attı.

Sabahat Akkiraz ve Dostları/47’ adlı albümde Sabahat Akkiraz hem usta isimler hem de genç seslerle bir araya geldi.

İlk stüdyoya girdiği 1969 yılında Orhan Gencebay ve Arif Sağ ile çalışan Sabahat Akkiraz, 47 yıl sonra iki usta ile birlikte bir albümde bir araya geldi.

İki dostuyla tekrar buluşmanın heyecanını yaşayan Akkiraz sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu kadar uzun süre dostluklar kurmak çok önemli. Bu albümde aslında dostluğa da vurgu yaptık. Bugünlerde daha da önemli. İnançları, siyasi duruşları farklı olabilir ama sanat ve müzik birleştirir. Sanatın ve müziğin gücü çok yükseklerdedir. “

Orhan Gencebay, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Erdal Erzincan gibi usta isimlerin yanı sıra Mercan Dede, Baba Zula, Volkan Kaplan, Aylin Aslım, Mehmet Erdem, İlhan Erşahin ve Bedük  gibi müzik tarzları birbirinden farklı genç isimler de Sabahat Akkiraz’ın 47 yıllık müzik yolculuğuna bugünden ses veriyorlar.

Akkiraz, sanat yaşamında Muhlis Akarsu, Aşık Mahsuni Şerif, Ali Ekber Çiçek, Davut Sulari başta olmak üzere bir çok usta ile tanışma ve müzik birikiminden yararlanma şansı elde edebilmiş ender sanatçılardan. Akkiraz, Sivas katliamında yitirdiğimiz Muhlis Akarsu'nun 24 yıl önce kaydedilmiş bir eserine eşlik ederek yaşamındaki ustalara özel bir selam göndermiş yeni albümünde.

VE SİYASET

Önceki dönem CHP İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye giren Akkiraz, “O bir süreçti, geçti” diyor.

Peki siyaseti neden bıraktı? Yön Radyo dinleyicilerinden gelen bu soruyu Akkiraz, o defteri bir daha açmak istemezcesine kısaca yanıtlıyor: “Soma’ya (301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciası) gelince siyaset bitti. Çünkü orada siyasetçilerin koltuk hırsının her şeyin önüne geçtiğini çok yakından gördüm.”

Akkiraz, siyasete dair fikrini belirttikten sonra şu mesajı vermeyi de ihmal etmiyor: "Dinleyenlerime son bir şey söylemek istiyorum. Akarsu'nun 'Gel kardaşım ayrı gezme, kula kulluk yakışır mı?' dediği gibi, 16 Nisan'da sandık başına gidecekler oylarını kullansınlar ama kula kulluk yakışmaz. Hayır diyoruz"

Sabahat Akkiraz’ın konuk olduğu Güzelleme’yi dinlemek için tıklayınız…

 

İLGİLİ HABERLER