Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

İşsizlik intihar ettiriyor...27.3.2017 12:36:44
AKP bir yandan yurttaşları işsizliğe mahkum ederken, diğer yandan da ağır çalışma koşulları ve yoğun sömürü işçileri intihara sürüklüyor.

CHP Ankara milletvekili Necati Yılmaz, yükselen işsizlik ve ağır çalışma koşulları nedeniyle artan işçi intiharlarına ilişkin için TBMM'ye araştırma önergesi verdi. AKP iktidarıyla her 4 gençten 1'inin eğitim ve iş imkanı bulamadığını belirten Yılmaz, İşe bağlı intiharların iş cinayeti olarak kabul edilebilmesi, gençlik üzerinde işsizliğin yarattığı psikolojik sebeplerin araştırılması ve tüm bunların yarattığı vahim sonuçların önüne geçilmesi için TBMM’nin araştırma yapması şarttır” diye konuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, işsizlik ve çalışma koşullarının güvencesizliği nedeniyle yaşanan intiharların belirlenmesi ve genç emek üzerinde üretim alanında yaşanan baskıların tespit edilmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Yılmaz, “İşsiz olduğu, atanamadığı, ihraç edildiği gerekçesiyle intihar eden gençlerin sayısı artmaktadır. 2016 yılında ağır iş çalışma koşulları nedeniyle de en az 90 işçi intihar etmiştir. İşe bağlı intiharların iş cinayeti olarak kabul edilebilmesi, gençlik üzerinde işsizliğin yarattığı psikolojik sebeplerin araştırılması ve tüm bunların yarattığı vahim sonuçların önüne geçilmesi için TBMM’nin araştırma yapması şarttır” dedi.

GERÇEK İŞSİZ SAYISI 6.5 MİLYON

Yılmaz araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı işgücü istatistiklerine göre, Türkiye genelinde 15 yaş ve üstündeki işsiz sayısının 2016 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 590 bin kişi artarak 3 milyon 715 bin kişiye ulaştığını vurguladı. İşsizlik oranının ise 1,6 puanlık artışla yüzde 12.1’e ulaştığını ifade eden Yılmaz, “Umudunu kaybetmiş, çalışmaya hazır yurttaşlarımız ve zamana bağlı eksik istihdam edilenler de dahil edildiğinde gerçek işsizlik oranı yüzde 20’ye, gerçek işsiz sayısı ise 6 milyon 508 bine ulaşmaktadır” dedi.

 DİSK’in raporuna göre AKP iktidarıyla işsiz sayısının son 10 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Kasım 2016 döneminde genç (15-24 yaş arası) işsizliği, bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,5 puan artarak yüzde 22,6’ya yükselmiştir. Tarım dışı genç işsizliği yüzde 25,4’e çıkmış, tarım dışı genç kadın işsizliği ise 7,8 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşmiştir. Yüksek öğrenimli işsiz sayısı ise 3,1 puan artarak yüzde 13,9 olmuştur.TÜİK verilerinde işsizliğin bölgesel dağılımına bakıldığında en yüksek işsizlik oranının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olduğu görülmektedir. Aynı verilere göre, okur yazar olmayan işsiz sayısı yüzde 6,4, lise altı eğitimli işsiz sayısı yüzde 10,8, lise mezunu işsiz sayısı yüzde 13,8, mesleki ve teknik liseli işsiz sayısı ise yüzde 14,5’tir.”

“ERTELENMİŞ BİR İŞSİZ ORDUSU VAR”

Yılmaz, üniversitelerde artan öğrenci sayısının ise adeta ertelenmiş bir işsiz ordusu oluşturduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de son 10 yılda öğrenci sayısının üç kat arttığını vurguladı. YÖK’ün verilerine göre, Türkiye’de önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim düzeyinde yaklaşık 7 milyona yakın üniversite öğrencisi bulunduğuna değinen Yılmaz, “Son 10 yılda üniversite öğrencisi sayısının 2 milyondan 7 milyona çıktığı Türkiye, ‘diplomalı işsizler ülkesi’ olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. DİSK’in raporu, gençliğimizin içinde bulunduğu çalışma koşullarını gözler önüne sermektedir. AKP iktidarıyla, her 4 gencimizden birisi eğitim imkanı ve iş bulamaz hale gelmiştir. İşsiz olduğu, atanamadığı, ihraç edildiği gerekçesiyle intihar eden gençlerin sayısının arttığı haberleri basında son zamanlarda daha fazla yer almaya başlamıştır” dedi.

“GENÇLER VE EMEKÇİLER CANINDAN OLUYOR”

Yılmaz, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin iş cinayetleri raporuna göre günde 12 saati geçen uzun çalışma süreleri, ağır ve aşırı çalışma, yoğun çalışma, iş baskısı, geçici işlerde çalışma, iş stresi, düşük ücret, ücretsiz fazla mesai, performans sistemi gibi çalışma koşullarının işçilerin yaşamını ciddi olarak tehdit etmeye başladığına dikkat çekti. 2013 yılında en az 15 işçi, 2014’te 25 işçi, 2015’te 59 işçi, 2016’da ise en az 90 işçinin işyeri içinde intihar ederek yaşamını yitirdiğini vurgulayan Yılmaz, ataması yapılmayan öğretmenler de dahil olmak üzere benzer koşullardaki 8 işsiz gencin intihar ettiğinin tespit edildiğini söyledi. Yılmaz, hükümetin 14 yıldır işsizlikle ilgili politika üretememesinin gençliğin ve emekçinin canına mal olduğunun açıkça görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

“İşçilerin büyük mücadeleler sonucunda elde ettikleri 8 saat çalışma ve sendikalı olma hakları ellerinden alınmış, her geçen gün güvencesiz çalışma koşullarıyla yaşamları daha da kötü hale getirilmiştir.AKP iktidarı ile olgunlaşan güvencesizleştirme politikalarıyla birlikte birçok öğretmenin ataması yapılmamış, eğitim sistemi öğretmenler ve öğrenciler de içinde olmak üzere alınıp satılan bir meta haline getirilmiştir. Ülkemizde banka çalışanlarından güvenlik emekçilerine, çiftçilerden inşaat işçilerine kadar birçok intihar yaşanmaktadır.İşe bağlı intiharların önlenmesi için öncelikle bu intiharların iş cinayeti olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. İşe bağlı intiharların iş cinayeti olarak kabul edilebilmesi, gençlik üzerinde işsizliğin yarattığı psikolojik sebeplerin araştırılması ve tüm bunların yarattığı vahim sonuçların önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınması amacıyla bir Meclis araştırması açılması şarttır.”

VAHİM TABLONUN KISA BİR ÖZETİ

Yaşanan intihar olaylarından raporda yer alanlar çarpıcı örnekler şu şekilde:

- Sakarya'nın merkez Erenler Belediyesi'nde şoförlük yapan 48 yaşındaki Cihan Olgun, yaşadığı maddi sorunlar nedeniyle bunalıma girerek intihar etti. Şoförlük yapan, evli ve 2 çocuk babası Cihan Olgun, evde kimsenin olmadığı sırada tabancayı başına dayayarak ateşledi. Cihan Olgun'un bir süredir yaşadığı maddi sorunlar sebebiyle bunalımda olduğu öğrenildi.

- Kilis’te bir oto döşemesinde çalışan 16 yaşındaki çocuk işçi kendini iple tavana asarak intihar etti. Kilis Kent gazetesindeki habere göre, Kilis Küçük Sanayi Sitesinde oto döşeme dükkânında çalışan 16 yaşındaki Ali Yıldız kendini iple tavana asarak intihar etti.

- Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü'nde araştırma görevlisi olan ve sözleşmesi yenilenmeyerek KHK ile ihraç edilen Mehmet Fatih Tıraş'ın intihar ettiği öğrenildi. Akademisyen Tıraş aynı zamanda 'Bu suça ortak olmayacağız' başlığıyla yayımlanan 'Barış İçin Akademisyenler' imzacıları arasındaydı.

- Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünden mezun olan 33 yaşındaki Alim Koç ataması yapılmadığı için intihar etti. Aydın'da yaşayan Alim Koç'un, sekiz yıldır ataması yapılmadığı için bunalıma girdiği iddia ediliyor. Türkiye'de yaklaşık 300 bin eğitimci devletten görev bekliyor.

- Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde bir orta okulda müdür yardımcılığı yaparken FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan 47 yaşındaki Ergülü Yıldız, kendisini asarak intihar etti.

- Soma’da özel bir madende çalışan evli ve üç çocuk babası olduğu öğrenilen 33 yaşındaki maden işçisi Kerem Bicici kendini iple evinin terasında asarak yaşamına son verdi.

- Antalya’da 8 ay önce işten çıkartılan 38 yaşındaki Halil İbrahim Hancı, iş bulamayınca girdiği bunalım sonucu, oturduğu evin tavanına bağladığı iple intihar etti. Halil İbrahim Hancı, taşeron firmaya bağlı olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığı işten 8 ay önce çıkartıldı. Yeniden iş bulamadığı için bunalıma girdiği belirtilen Hancı intihar etti.

- Diyarbakır’da yaşayan sınıf öğretmenliği mezunu M.E (adını öğrenemedik), 10 Şubat 2016 tarihinde yapılan son öğretmen alımında da atanan 30 bin kişi arasında yer almayınca 6. kattan atlayarak intihar etti.

- İstanbul’da Avcılar Belediyesi’nde şoför olarak çalışan ve iş bıraktığı için İş Kanununun 25’e 2 maddesi (yüz kızartıcı suç) gerekçesiyle işten atılan Yusuf Karabulut (38) cami minaresine çıkarak intihar girişiminde bulundu. İşsizlikten dolayı bunalıma girdiği belirtilen Karabulut’un, işe geri alınmaz ise intihar edeceğini ifade ederek cami minaresine çıktığı belirtildi.

- Antalya'da işsizlik yüzünden bunalıma girdiği belirtilen hostes 30 yaşındaki Derya Koşca, oturduğu apartmanın merdiven boşluğuna kendini astı. Derya Koşca'nın intihar etmeden önce yakınlarına 'Hakkınızı helal edin' diye cep telefonundan mesaj gönderdiği ortaya çıktı.

- Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 2 ay önce evlenen Mehmet Güngören (30), çalıştığı alışveriş merkezindeki işinden çıkarılınca girdiği bunalım sonucu kendisini evinin kapısında asarak intihar etti. Acılı eşi, "Borçlarımızı ödeyemediğimiz için bir süredir kendisini kötü hissediyordu” dedi. Evlendikten 10 gün sonra işsiz kalan Mehmet Güngören, günlerce iş aramasına rağmen iş bulamadı. Bir türlü iş bulamayan Güngören önceki gün yine umutsuz şekilde evine geri döndü. İşsizlik yüzünden bunalıma giren Mehmet Güngören, kendisini evinin kapısına asarak yaşamına son verdi.

- İzmit'te uzun süreden bu yana iş bulamadığı için bunalıma girdiği öne sürülen 35 yaşındaki C. N. tek başına oturduğu apartmanın 3'üncü kattaki evinin balkonundan atlayınca öldü . Olay, öğle saatlerinde İzmit Cedit Mahallesi Bostanlar Sokaktaki 4 katlı Nazlıgül Apartmanı'nda meydana geldi. Uzun süreden bu yana iş bulamadığı için bunalıma girdiği öne sürülen C. N.'nin intihar etmeden önce eniştesi ile telefonda görüşüp işsizlik nedeniyle sıkıntı çektiğini söylediği belirtildi. Telefon görüşmesinden 2 saat sonra C. N.'nin evinin balkonuna çıkarak kendini boşluğa bıraktığı belirtildi.

- Trabzon'un Orlahisar İlçesine bağlı Uğurlu Mahallesi’nde ailesiyle birlikte Trabzonspor-Adanaspor maçını izleyen Ekrem Birinci (33) annesi ve babasının uyumasının ardından gece saat 00.30 sıralarında kendini mutfak penceresine asarak intihar etti. Bekar olan Birinci'nin cansız bedeni babası tarafından bulundu.İLGİLİ HABERLER