Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Darbe gecesi Hayati Yazıcı neden tanka çıkmadı?13.4.2017 05:43:39
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Hayır çıkacak paniği” ile CHP'ye ve genel başkanına ağır hakaretlerle yüklenmesi de ters tepti. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu köşeye sıkıştırdığını düşünürken başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere AKP'li bakanları açmaza soktu.

Cumhurbaşkanı referandum kampanyasında etkili olacağını düşündüğü bir planla Kılıçdaroğlu'nu “darbe gecesi darbecilerle anlaştığı” iddiası ile suçladı.

Kılıçdaroğlu'nun darbe sırasında Atatürk Havalimanı'na indiğini belirterek “Oradan sıvıştı” dedi. Yandaş medya da Erdoğan'a destek olmak için o gece ile ilgili bazı tank fotoğrafları kullanarak Kılıçdaroğlu'nun askerlerle 15 dakika görüştüğünü ve varılan anlaşma sayesinde tankların geri çekildiğini yazdı.

Ancak hepsinin unuttuğu bir şey vardı. O gece Kılıçdaroğlu'nun bindiği uçakta eski bakan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da vardı ve ikili alandan birlikte ayrıldılar. Bu durumda Kılıçdaroğlu'na “O gece neden tankların üzerine çıkmadın?” diye soranların aynı soruyu AKP'li bakana da sorması gerekir.

Ancak bu ayrıntıyı atlayan Erdoğan, iktidar sözcüleri ve yandaşlar kendi kendilerine yakalandılar. Aynı şekilde o gece başta Başbakan olmak üzere AKP'li bakanların da hiçbiri ortada yoktu.

Başbakan Kastamonu'da yeni inşa edilen bir tünele sığınmıştı. Yanında yüzlerce koruması olan Başbakan sadece telefonla televizyon kanallarının yayınına katıldı ama hiç ortaya çıkmadı. Başbakanı ne bir tankın önünde ne de kalabalıklar içinde görmedik o gece. Aynı şekilde bakanların da hiçbiri yoktu ortalıkta. Tank üzerine çıkan tek bakan yoktu. Sadece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu her şey olup bittikten sonra TRT'nin önünde göründü.

AKP'nin her fırsatta ortaya çıkmasını beceren kahraman belediye başkanlarının da hiçbiri o gece tankların üzerine çıkmadı. Kimi Amerika'daydı zaten kimi bir gecekonduda “Dur bakalım ne olacak sonra vaziyet alırız” duygusu içinde beklemeyi tercih etmişti. Cumhurbaşkanının neredeyse darbeden bir yıl sonra Kılıçdaroğlu'nun Atatürk  Havalimanı'ndan çıkışını sanki yeni öğrenmiş gibi anlatması ve bir de üstüne “Böyle olduğunu bilseydim Yenikapı'ya davet etmezdim” demesi büyük talihsizlik olmuştur. Aklı başında ve vicdanlı insanlar Erdoğan'ın bu çıkışının tamamen referanduma endeksli bir algı yaratma operasyonu olduğunu mutlaka anlamışlardır. Anlamayanlar ise her durumda “kul psikolojisi” içinde hiçbir şeyi anlamadan evet oyu vermeye kararlı AKP'lilerdir.

Sonuç olarak darbe gecesi edebiyatı da tıpkı Almanya Hollanda olayları, hayır diyen teröristtir, anayasa ile hiç ilgisi olmayan kimi inşaat hizmetlerinin propaganda malzemesi olarak kullanılmaya çalışması ve ters tepmesi gibi bir etki yaratmıştı.

Can Ataklı

KorkusuzİLGİLİ HABERLER