Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD ve İsrail, Astana'dan çok rahatsız8.5.2017 18:01:16
Bölge ülkelerinin Suriye barışı için Astana’da imzaladığı anlaşma Amerika ve İsrail’i rahatsız etti. Amerika Dışişleri Bakanlığı Astana’da imzalanan çatışmasızlık bölgeleri kararının tarafı olmadıklarını açıkladı.

ABD: ANLAŞMANIN TARAFI DEĞİLİZ, ÇÖZÜMÜN MERKEZİ CENEVRE

Amerika’nın rahatsızlığını Dışişleri Bakanlığı’nın yeni sözcüsü Heather Nauert yaptı. Sözcü yazılı açıklamasında, Amerika’nın Suriye’de çözümün merkezinin Cenevre görüşmeleri olduğunu söyledi.

Amerika, İran’ın anlaşmada olmasından da rahatsız. Sözcü, Tahran’ın Beşer Esad'ı sorgusuz desteklediğini iddia etti, İran’ın garantör olmasından rahatsızlığını dile getirdi.

İSRAİL: ANLAŞMA İSRAİL’İN HAVA SALDIRILARINI ENGELLER

Anlaşmadan rahatsızlık duyan bir başka ülke İsrail. Tel Aviv’in rahatsızlığı ise MOSSAD’a yakın Debka File sitesinden madde madde açıklandı. Şam’daki Doğu Guta ve İsrail sınırındaki Kuneytra bölgesinin çatışmasızlık bölgesi ilan edilmesi eleştirildi.

Debka, Doğu Guta’nın güvenli bölge ilan edilmesinin İsrail’in hava operasyonlarını engelleyeceğini söylüyor. İran’ın çatışmasızlık bölgesinde “tam koruma altında” Hizbullah’a silah sevkiyatına devam edebileceği öne sürülüyor.

Sitede Türk ve Rus ordusunun Astana süreci kapsamında birlikte çalışmasından duyulan rahatsızlık da dile getiriliyor. İsrail sınırına Türk ve Rus askerlerinin konuşlandırılma ihtimali de İsrail’in rahatsızlıkları arasında.

ABD SAVUNMA BAKANI DA RAHATSIZLIĞINI DİLE GETİRDİ

Kopenhag'da basına konuşan Mattis, çatışmasız bölge planının ABD liderliğindeki koalisyonun IŞİD'e karşı savaşı nasıl etkileyeceğinin belli olmadığını söyledi. ABD'nin söz konusu üç ülke tarafından imzalanan muhtırayı dikkatli şekilde inceleyeceğini belirten Mattes, 'şeytan ayrıntıda gizlidir' sözleriyle belgenin ayrıntıları üzerinde tam bir uzlaşma olmadığını ima etti.

Suriye'de 4 bölgede muhalifler ve Suriye hükümeti arasında çatışmasız alanlar kurulmasını amaçlayan plan, Esad'ın sadık müttefik Rusya tarafından önerilmiş, İran ve Türkiye ise plana destek vermişti. İLGİLİ HABERLER