Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Türkiye - Almanya krizi Türkçe derslerini etkiliyor20.10.2017 15:21:04
Türkiye ile Almanya arasındaki gerginlik Almanya'daki Türkçe derslerine de yansıdı. Berlin'de 17 okulda verilen Türkçe dersleri askıya alındı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre,  Berlin'de bazı ilçe belediyelerinin, Türkçe dersler için okul binalarının kullanımı nedeniyle kira talep etmesi, Türk ve Alman makamları arasında yeni bir krize yol açtı. Alman yetkililer resmi açıklamalarında, belediyelerin yaşadığı mali zorluklar nedeniyle böyle bir uygulamaya geçildiğini söylüyor ancak siyasi kulislerde "Ankara'nın öğretmenler üzerinden Almanya'daki Türk'lere nüfuz etmeye çalıştığı" konuşuluyor. Berlin'in Mitte ilçesinin Türk tarafından kira talep etmesinin ardından, Friedrichshain-Kreuzberg ilçe belediyesi de dersliklerin ücretsiz kullanımına gelecek yıl son verileceğini duyurdu.

Berlin'deki 17 okulda 571 öğrenciye Türkçe dersi verilememesi üzerine, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Berlin eyaleti Başbakanı Michael Müller'e bir mektup göndererek Berlin'deki 140 okulda ücretsiz konsolosluk dersi verilmeye devam edilebilmesi için destek istedi. 

Alman basınına çıkan haberlerde, Berlin Eğitim Senatörlüğü'nün Türk tarafına, Türkçe derslerinde yer alan dini ve siyasi içeriklerin çıkartılması talebini ilettiği kaydedilmişti.İLGİLİ HABERLER