Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

"Gökçek'in derdi 1 milyarlık rant"22.10.2017 20:50:46
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Melih Gökçek'in neden istifa etmemekte direndiğini açıkladı.

Yarkadaş: "AKP'li Melih Gökçek, 1 milyar dolarlık rantı kimseyle paylaşmak istemiyor ve bu yüzden direniyor." açıklamasında bulundu. 

"Melih Gökçek, Atatürk Orman Çiftliği'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devrini 30 yıla uzatan kanunun çıkmasını bekliyor ve buranın ihalesini de yapabilmek için direniyor" diyen Yarkadaş, Gökçek'in siyasi tecrübelerine dayanarak zaman kazanmaya çalıştığını belirtti.

Barış Yarkadaş, "Gökçek, önce 10 Kasım'a kadar süre istedi. Ardından ise çıtayı yükseltti ve istifa tarihi olarak 23 Nisan'ı gösterdi. Bu süre içinde zaman kazanmak ve ihaleleri bitirmek istiyor. Şu sıra 41 parsel arsa var. Onları da satmak istiyor. Ancak turbun büyüğü ise heybede değil 'torba'da" dedi.

Gökçek'in şu an TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen 140 maddelik torba yasaya eklettiği bir "ihale" maddesinin yasalaşmasını beklediğini belirten Yarkadaş, "AKP'li Melih Gökçek, ranttan vazgeçemiyor. Torba Yasa'ya Atatürk Orman Çiftliği'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devrini on yıldan otuz yıla çıkaran bir madde koydurdu. Bu madde yasalaştığı takdirde, bir milyar dolarlık bir rant ortaya çıkacak. Gökçek, kamuoyunun ANKA PARK olarak bildiği bu projenin ihalesini de yapabilmek için zaman kazanmak istiyor. AKP bu maddeyi çıkarırsa, hepsi zan altında kalır." ifadelerini kullandı.

Kendisinin konuya ilişkin ilk açıklamayı bir TV kanalında  yapmasının ardından, AKP'li üyelerin torba yasaya 6. Madde olarak eklenen ANKA PARK'ın ihalesine ilişkin maddeyi 'atladıkları'nı belirten Yarkadaş, ""140 maddenin 132'sini komisyondan geçirdiler. ANKA PARK maddesini atladılar. Ancak Gökçek de bir yandan bastırıyor ve AKP'li vekillere 'Maddeyi geçirin' diyor. Komisyon son kez pazartesi günü toplanacak. Bakalım Gökçek'in mi yoksa Recep Tayyip Erdoğan'ın mı dediği olacak? Belli ki; Gökçek'in AKP içindeki lobisi de güçlü... İstifası istenen Gökçek, bırakın istifa etmeyi, Meclis'ten yasa çıkartıyor." dedi.

Aynı zamanda TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi de olan Barış Yarkadaş, MİT ve MASAK'ın terör örgütü FETÖ'nün mali kaynaklarına ilişkin kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü belirterek, "Mali kaynağa ilişkin yapılan çalışmalarda oklar AKP'li belediyeleri gösterince, Saray istemeye istemeye düğmeye basmak zorunda kaldı. Kamuoyuna gerçeği söylemek yerine Metal Yorgunluğu  kavramıyla gerçeğin üstünü örtmeye çalıştılar" dedi. 

AKP'li 59 belediye başkanının soruşturma kapsamına alındığını belirten Yarkadaş, "Bu liste daha da uzayacak. Belediye meclis üyeleri de mercek altına alınacak. İmar planları ve ihalelere ilişkin kapsamlı bir çalışma yürütülecek. AKP bu belediye başkanlarını istifa ettirerek, hasarı en aza indirgemeye çalışıyor" şeklinde konuştu. 

 

 

 

 İLGİLİ HABERLER