Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Suudi Arabistan'da prenslere darbe!5.11.2017 06:43:34
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından yayınlanan kraliyet kararnameleri ile hükümet ve silahlı kuvvetler kadrolarında değişikliğe gidildiği ve 11 prens ve bakanın gözaltına alındığı belirtildi. Üç televizyon kanalının başkanları da gözaltında.

Yemen’den, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze saldırısı düzenlendi. Dün akşam geç saatlerde meydana gelen saldırının, başkent Riyad’da yer alan Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nı hedef aldığı belirtildi. 

Suudi kaynaklarına göre füze, Riyad yakınlarındaki füze savunma sistemi sayesinde havada etkisiz hale getirildi.Suudi Savunma Bakanlığı füzenin sınırlı ölçekte olduğunu saldırı nedeniyle can kaybı olmadığını ve maddi bir zararın oluşmadığını bildirdi. 

Yemen ise füze saldırısının “Suudi başkentini salladığını” duyurdu ve operasyonun başarılı olduğunu açıkladı. Yemen ayrıca, saldırının Yemen yapımı, uzun menzilli balistik füze ile gerçekleştirildiğini kaydetti.

Füze saldırısından sonra Suudi Arabistan’da flaş gelişmeler yaşandı. Ekonomi ve Planlama Bakanı Adil Fakih ve Ulusal Muhafızlar Bakanı Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Abdullah Sultan’ın görevlerinden alındı. Bakan Fakih’in yerine Ekonomi ve Planlama Bakanlığı’na Muhammed Al-Twaijri’nin, Ulusal Muhafızlar Bakanı Mutab bin Abdullah’ın yerine de Prens Halid bin Ayyaf’ın getirildiği öğrenildi.

Suudi ülkesindeki 'deprem' bununla da sınırlı kalmadı. Kral Salman bin Abdulaziz, geç saatlerde 'yolsuzlukla mücadele' yönünde bir dizi karar aldı. Resmi Haber Ajansı SPA’da yayınlanan Kraliyet Kararnamelerine göre, "Rüşvet ve yolsuzluklara bulaşmış olanlar hakkında işlemlerin başlatılması ve araştırmaların sürdürülmesi için bir komisyon kurulmasına" karar verildi.

Komisyon alacağı kararlar doğrultusunda, şüphelilerin yurt dışına çıkışını engelleyebilecek, bankalardaki tüm paralarına el koyabilecek ve tüm şirketleri kontrol altında tutabilecek. Suç unsuru tespit edilenler ise derhal tutuklanabilecek.

TUTUKLAMALAR BAŞLADI

Al Arabiyye televizyon kanalı 11 prensin ve şu an görevde bulunan 4 bakanın da yolsuzluk ve rüşvet olaylarına karıştığı iddiası ile göz altına alındığını duyurdu.  38 eski bakanın da gözaltına alındığı  iddia edildi. Suudi Arabistan'da gece yarısı başlayan bu tutuklamalar Batı medyasında "Saray darbesi" olarak adlandırıldı.

Gözaltına alınanlar arasında içlerinde dünyanın en zengin kişilerinden, ve Suudi Arabistan'ın en zengin kişisi olarak bilinen Prens Al Waleed bin Talal da bulunuyor.

Ülkenin önemli finansal güçlerinden Bin Ladin Ailesi de gözaltılardan payını aldı. Bekir bin Ladin de gözaltına alınanlar arasında. Gözaltına alınan isimler arasında üç televizyon kanalının başkanları Velid Bin Talal (Rotana), Velid el İbrahim (MBC), Salih Kamil (ART) da var.İLGİLİ HABERLER