Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Taşeron çalıştırmak isteyen doktorlar!10.12.2017 09:04:25
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun (AHEF) yayınladığı Çalıştay Raporu’nda, “Aile Hekimleri’nin kendilerine verilen ek ücretle eleman istihdam etmesi” talepleri dikkat çekti.

Hükümete yakınlığı ile bilenen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun (AHEF) yayınladığı Çalıştay Raporu’nda; taşeronlaşma isteklerinin boyutları gözler önüne serildi. Raporda, “Aile Sağlığı Çalışanı’nın Aile Hekimleri biriminden çekilmesiyle ek kaynak oluşabileceği” ve “Aile Hekimleri’nin kendilerine verilen ek ücretle eleman istihdam etmesi” talepleri dikkat çekti.

Cumhuriyet'in haberine göre AHEF’e bağlı Başkanlar, Yönetim Kurulu Üyeleri ve davet edilen Aile Hekimleri geçtiğimiz hafta Ankara’da buluştu. AHEF, bu buluşmanın ardından bir Çalıştay Raporu yayınladı. Çalıştay raporunda taleplerini dile getiren derneğin, hükümetten bile daha ileri boyutlarda olan taşeronlaşma önerileri dikkat çekti.

Türkiye genelinde 850 bin kişinin kadroya alınacağının açıklanmasının ardından kamu personeli olmayan ancak kamuda sağlık çalışanı olarak çalışan 5 bin kişi, raporun değişiklik önerilerine takıldı. Raporda; sözleşmeli veya Sağlık Bakanlığı tarafından aile hekimi ile birlikte hizmet vermesi için görevli olan sağlık memurlarının Aile Hekimleri birimlerinden çekilmesi talebi yer aldı.

"ELEMAN MALİYETİ DÜŞECEK"

Çekilen Aile Sağlığı Çalışanı yerine Aile Hekimleri’nin kendilerinin eleman istihdam etmesi önerisi ise taşeronlaşma isteğindeki boyutu gözler önüne serdi. Bunun karşılığında Aile Hekimleri’ne sözleşmelerin tavan ücreti kadar ek ücret ödenmesi talep edildi. Raporda bu talebin gerekçeleri ise; “Eleman maliyeti düşecek”, “Aile Hekimliği’ne aktarılacak ücretlene kaynak yaratılmış olacak” diye sıralandı.

TARTIŞMASIZ İŞVERENLİK SAVUNMASI

Cari gider ödeneğine de el atılan raporda, “Aile Hekimliği uygulamasında aile hekimliği birimine verilen cari gider ödeneğinin; hizmetin sunulması, sağlık hizmetinin kalitesi, önemi ve verimi açısından tartışılması söz konusu değildir” ifadeleriyle işverenlik ve cari gider üzerinden işletmecilik savunuldu.

İKİ KAT ÜCRET

Raporda; sıfır nüfuslu yeni açılan Aile Hekimliği Birimleri taban ücretinin Toplum Sağlığı Merkezi hekim gelirlerinin altında kalması da “sorun” başlığı altında değerlendirildi. Yeni açılan Aile Hekimliği Birimleri’nin bin puan alana dek Toplum Sağlığı Merkezi’nde çalışan hekimlerle eşdeğer ücret alabilmesi istendi. Yeni açılan birimlerindeki temel ücretlendirme skalası değiştirilerek yaklaşık iki katı ücret verilmesi planlanlandığı da rapora yansıdı.İLGİLİ HABERLER