Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Kudüs toplantısına Suud Kralı gelmedi, Maduro geldi...13.12.2017 18:10:41
İslam İşbirliği Teşkilatı'nın İstanbul'da yapılan Kudüs toplantısına Suudi Arabistan Kralı katılmadı ancak İslam ülkesi olmayan Venezuela'nın lideri Maduro misafir olarak katıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma yönündeki planını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda olağanüstü toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da aralarında bulunduğu 16'sı lider düzeyinde 48 ülkeden temsilci katıldı. Zirvenin devlet başkanları listesinde bir sürpriz isim ise dikkat çekti. Başka bir toplantı için İstanbul’da bulunan Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, misafir olarak toplantıda bulundu.

Suudi Arabistan'ın lideri Kral Selman, bugün gerçekleşen organizasyonda yoktu. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı seviyesinde temsil edildi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderlerinin katılmadığı toplantıda Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yer alması çok konuşuldu.

 MADURO DÜNYAYA FİLİSTİN ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Venezuela lideri Maduro geçtiğimiz Temmuz ayında İsrail'in Filistin'e saldırısı üzerine sert bir açıklama yaptı. 

İşte Maduro'nun o açıklaması: 

Katliam devam ediyor. Yeniden katliam! Masum halka yapılan bir katliam. Benim masum, acısı dinmeyen Filistin halkıma yapılan bir katliam. Saygıdeğer yurttaşlarım; Bu katliam artık bir soykırıma gidiyor. Bu bir dinler savaşı değildir, hayır! İsrail halkına saygı duyuyoruz. Dinlerine saygı duyuyoruz.

Bu saldırılar Filistin halkına soykırım çabasıdır

Venezuela’da yaşayan Yahudiler ile karşılıklı bir anlayış içerisinde yaşıyoruz. Bu, Yahudilerin Hristiyanlara ya da Müslümanlara karşı bir savaşı değildir. Bu kanlı saldırı, finans güçlerinin ve kapitalizmin medyatik askeri güçlerinin Filistin topraklarını zapt etme çabasıdır.

Ve Filistin halkına soykırım yapma çabasıdır. Çok acı. Buradan öncelikle Yahudilere bir çağrım var. Misket bombalarıyla devletiniz Filistin’i şimdiye kadar bombaladı ve katliama devam ediyor.

Gazze’de öldürülen çocukların katili İsrail devletine önce dünyanın dört bir yanındaki Yahudiler dur demeli. Katil devletlerini ilk Yahudiler kınamalı. Filistin’de Müslüman, Hristiyan, farklı dinden ve kültürden insanlar var. İkinci çağrım bölgedeki Arap halkına ve liderlerine. Ne zamana kadar katliama sessiz kalacaksınız?

Filistinli kardeşlerinizin katliamını izlemeye devam mı edeceksiniz?

Filistinli kardeşlerinizin katliamını izlemeye devam mı edeceksiniz? Arap halkları ne zaman uyanacak? Ve Arap liderleri. Ne zaman uyanıp Filistin halkının sesine ses vereceksiniz? Yerin dibine batsın resmi açıklamalarınız.

Yerin dibine batsın Uluslar arası protokolünüz. Artık harekete geçmelisiniz. Filistin halkının katillerine cevap vermelisiniz. Durdurmalısınız. Venezuela Devlet Başkanı olarak size sesleniyorum; Yeter artık! Resmi açıklamalarınızdan öteye gidemiyorsunuz, o kadar.

Ses tonumdan dolayı kusuruma bakmayın ama çok derinden konuşuyorum. İçimde saklı olan acı ve öfke beni bu şekilde konuşturuyor. Filistin halkına yapılan katliama seyirci kalmak bana acı veriyor. Artık ölümlere alışmışlar.

Dünya katliam karşısında sağır olmuş

Dünya, katliam karşısında kör ve sağır olmuş. Çoğu korkak lider de resmi bir yazı geçip, olaydan üzüntülerini belirtip kınıyorlar o kadar. ‘saldırıyı lanetliyoruz’ hepsi bu. ‘Çok endişe duyuyoruz.’ bir de bu. Mesele bitiyor onlar için. Asıl endişelenen kolunu kaybeden Filistinli çocuklardır. Çocuklarını kaybeden ailelerdir.

Sözde yasaklanan misket bombalarının başlarına ne zaman yağacağından endişe duyan Filistinli çocuklardır. Yeter be artık yeter! Venezuela artık yeter diyor! Chavez’in Bolivarcı Venezuelası, Filistin halkına yapılan katliama artık yeter diyor! Ve Birleşmiş Milletler’i adaleti sağlamaya çağırıyorum. Uluslar arası Ceza Mahkemesi’ni adaleti sağlamaya çağırıyorum. Adalet! Adalet!”İLGİLİ HABERLER